Тревожна е разликата, която специалистите отчитат между състоянието на кошерите и пчелите в балкана и полупланинските региони териториите с активно земеделие. Синдромът на празния кошер е сериозен проблем. Той вероятно се дължи на различни фактори в различните региони – на климатичните промени, на болести или използването на пестициди, на лошото управление на пчелните семейства. Дори институции не могат да помогнат на пчеларите, изпаднали пред този проблем.
За това разказа пред Радио София екологът от WWF Георги Стефанов.
Проблемът не бива и не можем да подценяваме и трябва да реагираме и да търсим решения.
Стъпка в тази посока е Зелената сделка на ЕС, в която е обърнато внимание и на опрашването, в което сред главните действащи лица са пчелите.
Български учени също са разработили доклад с констатации и препоръки, които биха помогнали на пчеларския сектор.
При биологичните пчелни продукти има сертификат и добра практика на производителя, има допълнителна гаранция, че целият процес е бил обект на сериозен контрол. Държавата е длъжник на пчеларите, защото през последните 15 години, помощите, които им се отпуската, не бяха управляване по най-добрия начин, обясни Петко Симеонов – председател на Сдружението на биопчеларите.
У нас почти няма образование, което да дава познания за отглеждането на пчели. До голяма степен пчеларството се развива по наследство.
Проблемите в бранша, свързани с грижата за пчелните семейства, са комплексни. Едно от решенията, според Симеонов, трябва да се търси в достъпа на пчеларите и техните продукти до европейския пазар.
Чуйте целия разговор на Ива Дойчинова с Георги Стефанов и Петко Симеонов.
Двамата събеседници във "Форум" за тази седмица - Георги Захариев и Алексей Пампоров , провокирани от водещия Лъчезар Христов, днес коментираха следните теми: Нощният транспорт на София. Спиране на нощни автобусни линии от Столичния общински съвет. Настояване от изпълнителната местна власт за преразглеждане на решението. Шенген – изстрадана..
Министърът на туризма Мирослав Боршош ще оглави работна група , която ще координира лично всички институции, от които зависи по-бързото издаване на туристически и работни визи, така необходими за развитие на българския туризъм. Това съобщи пред БНР-Радио София д-р Сийка Кацарова, председател на Българският съюз по балнеология и СПА..
В училищата медицинската помощ най-често се налага при инциденти, травми и неотложни състояния, показва анализ, направен от Съюза на парамедиците в България. Членовете на тази организация са квалифицирани именно в оказването на първа помощ. Затова от съсловния съюз изтъкват, че назначаване на парамедици в училищата може много да..
На 17.02.25 г. "Академия за Родители" ще отличи български работодателски компании, подкрепящи своите служители с деца. Целта е останалите компании да бъдат мотивирани да се погрижат по-добре за служителите си. Номинациите се събират до 31 януари 2025 г., каза пред Радио София Мариела Станулова - основател на "Академия за родители“ и член на..
Съвременните реалности на трудовия пазар изискват нови и още по-гъвкави решения, включително и заради повишаването на възрастовата граница при активно работещите служители. Young Talents.bg 50+ /“Млади таланти 50+”/ е новата платформа за подпомагане в търсенето и намирането на работа, кариерното развитие, обучение и менторство на зрели..
Изминалата 2024-та беше поредната трудна година за работодателите , защото беше белязана от недостиг на кадри в някои сектори - отражение и на демографската криза и застаряващото население, продължи да нараства трудовата миграция . Хората преосмислят ценностите, пренареждат приоритетите и ценят все повече гъвкавостта и автономията...
Стела Христова – Сачи, която е артист, прекрасна дама, с която си говорим за изкуство с къна, освен това е лайф – коуч, специализирала в сферата на женската енергия, хенна – майстор, водещ на подкаста “Играта на живота“, педагог, лектор, ментор и пътешественик. Поговорихме именно за нейните пътешествия, които са пълни с истории, от интересни..