Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитрина Петрова: Политиците спряха да говорят

Димитрина Петрова
Снимка: Ани Петрова
“Това, което направи най-голяма впечатление е, че политиците не говорят. Те започнаха масово да се оттеглят към някакво мълчание. Вероятно всички подражават на Слави Трифонов, който отсъстваше в националните медии по време на кампанията. Намирам това за доста тревожно”, казва Димитрина Петрова от Българската общност за либерална демокрация (БОЛД).

Според нея, дори и лидери, които дават заявка за доста по-демократично управление, дори и те са започнали да говорят без да казват нищо.

От гледна точка на съхраняването и развитието на демокрацията в България е доста трудно човек да бъде оптимист и като чете платформите на политическите партии, и като слуша какво говорят лидерите, се виждат едни доста неясни, смесени послания по ключови въпроси за демокрацията.

Липсва дискусия по важни теми като малцинствата, интеграцията на ромите, хората с различна сексуална ориентация.

По думите ѝ дискусиите за съдебната реформа са били твърде общи, като са показани “размътени позиции”, без да се говори за съществени неща като какво ще направят за свободата на медиите.

В момента се говори за това, че следващият парламент се очертава да бъде подчертано фрагментиран, но според Димитрина Петрова “под тази повърхностната фрагментация се крие едно доста нерачленено и незряло политическо и гражданско общество”.

Чуйте повече в разговора на Константин Лавсов в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова детска градина в кв. "Стрелбище" набира персонал

В системата на Столична община за кандидатстване в детска градина вече са обявени местата за новата детска градина №156 в кв. “Стрелбище“. Бройките са за две яслени и шест градинските групи, разпределени по възрастов критерий - за набори от 2019 г. до 2024 г. Важна подробност е, че има хипотетична възможност, приетите деца във всички групи, да не..

публикувано на 25.08.25 в 17:06

Избират нов управител на ВиК-Перник

Извънредно общо събрание за смяна на управителя на ВиК-Перник е насрочено за 28 август от 10.00 часа. В поканата до съдружниците, в лицето на общините, не се посочват мотивите за предстоящата рокада.  Досегашният управител Борислав Иванов бе начело на дружеството от януари 2020 година - в разгара на водната криза в Перник. През 2024 година договорът му..

публикувано на 25.08.25 в 16:23

Във вторник става ясно кои банки ще се включат в процедурата да обслужават Столичната община

През утрешния ден ще стане ясно кои финансови институции ще се включат в процедурата за избор на обслужваща Столичната община банка. Това заяви председателят на работната група за изготвяне на критерии за подбор на нова банка и председател на групата на "Продължаваме промяната-Демократична България“ в Столичния общински съвет Бойко Димитров. Днес..

публикувано на 25.08.25 в 14:50

Долна баня ще бъде домакин на Европейско първенство по пожароприложен спорт

От 25 август до 30 август Долна баня ще бъде домакин на Първо Европейско първенство по пожароприложен спорт. “Имаме прекрасна база, която беше изпълнена по европейски проект през 2011 -2014 г. идвайки в Долна Баня от Главна дирекция “Противопожарна безопасност” харесаха нашия комплекс”, коментира кметът на Долна Баня Владимир Джамбазов .  Става..

публикувано на 25.08.25 в 11:15

Богдан Милчев: В България е 2,5 по-голям рискът да загинеш по пътищата, отколкото средно в ЕС

По пътищата продължават да загиват много хора, заради страх. Страхуваме се да посочим отговорния, виновния. Транспортната система функционира в режим на корупция. Това коментира пред БНР-Радио София Богдан Милчев от Института за пътна безопасност (ИПБ): "Ние от Института направихме анализ за 10-годишен период (2013-2023). За това..

публикувано на 25.08.25 в 10:55

СОС заседава извънредно за избор на обслужваща банка

На извънредно заседание днес Столичният общински съвет (СОС) трябва да упълномощи кмета на София Васил Терзиев да избере нова банка за обслужване на общинските средства.  След прекратяването на договорите от Общинска банка работна група изготви критерии за подбор на нова финансова институция. Тече процедура по договаряне, без предварително..

публикувано на 25.08.25 в 08:15

До 25° в София, от запад на изток облачността ще се увеличава

През страната преминава студен атмосферен фронт. Облачността от запад на изток ще се увеличава. По-съществени валежи ще има в източната половина от страната, където те ще са придружени с гръмотевици. След обяд над северозападните райони облачността ще се разкъсва и намалява до предимно слънчево. Ще духа до умерен северозападен вятър, в Източна..

публикувано на 25.08.25 в 07:20