Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първенци сме по отглеждането на горски екосистеми от вековни гори


От 5- ти до 11- ти април 2021- ва година отбелязахме Седмицата на гората. Това е една инициатива, която има мисията да ни напомни колко е важна гората за нас, и в която отдаваме признателност към всички, обвързали професията си с грижата към гората и природата - леcовъди, гоpcки cлyжители и pаботници.  Седмицата на гората е кауза с история, в рамките на която се организарат различни беседи, събития и залесявания, отбелязва инж. д-р. Ценко Ценов, замeстник изпълнителен директор към Изпълнителна агенция по горите.

"Първоначално е възникнал като празник на залесявяането през 1925- та година, чества се с биенето на камбаните на Св. Александър Невски. През годините целта на тази инициатива е чрез различни дейности и кампании е да се формира съзидателност към поколенията за опазването и развитието на горите, залесяването на обезлесени и опожарени райони. С празника на залесяването, а и на гората се формира и един от най-важните, в сила и до днес, Закон за горите. През годините тази седмица се превръща в равносметка, отчет пред обществото за дейността на горските служители и за състоянието на горите. Залесената площ на страната в момента достига до 3,9 милиона хектара, подобряват се всички показатели на гората, включително и запасите на дървесина, 681 милиона са в момента, средният прираст се е увеличил от 6 милиона годишен прираст на 14,4 милиона, ограничена е ерозията. Тези параметри показват, че процесите, които са свързани с управление на гората са с добри показатели.Справяме се с проблеми като короядите, които през последните години са предизвикателство на горите, борим се с големи природни нарушения и заболявания по гората и възстановяване на гората, осъществяваме мониторинг на здравословното състояние на гората. През тази година сме първенци по отглеждането на горски екосистеми от вековни гори, получихме специалната награда на Европейския съюз."

Още за инициативата Седмица на гората, каква е нейната история, какви са кампаниите на тазгодишното издание и какво е състоянието на горите в момента, чуйте в разговора на Анелия Торошанова с инж. д-р. Ценко Ценов, замeстник изпълнителен директор към Изпълнителна агенция по горите:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03

Разширението на метрото през "Слатина" включва 6 станции и 2 буферни паркинга за 340 автомобила

Около 1/3 от метрото през "Слатина" е готово. Изграждането на трасето от 6 станции трябва да завърши през есента на 2027 г. Разширението напредва с добри темпове, констатираха днес кметът на София Васил Терзиев, проф. инж. Стоян Братоев и изпълнителния директор на „Метрополитен“ Николай Найденов, заедно с кмета на район "Слатина" Георги Илиев...

публикувано на 25.07.25 в 17:26

Частичното бедствено положение в Община Костинброд остава до понеделник

След пожара частичното бедствено положение на територията на засегнатите населени места в Община Костинброд остава до понеделник, съобщи пред БНР-Радио София кметът Трайко Младенов. В момента продължава описването на щетите. "Още очакваме от компетентните органи да ни кажат какъв е източника на възникналия пожар. Първата ни задача беше..

публикувано на 25.07.25 в 16:28

Организират кампания за възстановяване на туристическата маркировка на Витоша

Вече три години от гражданска инициатива “Княжевецъ“ организират доброволчески акции за почистване на отводнителните канавки на туристическите алеи в Княжевската борова гора - биват премахвани наноси и пясък, а материалът се връща в издълбаните от водата алеи. Целта е, те да не се увреждат от стичащата се вода. Сега е ред да се направи..

публикувано на 25.07.25 в 16:13

Димитър Петров: Ако кажа, че СОС изпраща успешен сезон, ще излъжа

Много от нещата, които искахме да решим и приемем в Столичния общински съвет (СОС) през този сезон, не можаха да станат, защото или бяха блокирани в ранен етап, или бяха саботирани в самите сесии. Съветът може да направи много неща, но политическо отношение излизаме във ваканция нито като оптимисти, нито като песимисти. Това е оценката пред..

публикувано на 25.07.25 в 15:29
Природен парк „Витоша“

"Безотговорността е най-опасната искра" - напомня кампания за опазване на горите

В разгара на активния сух и много горещ летен сезон, стартира кампания, наречена “Безотговорността е най-опасната искра“ . Темата ѝ ще бъде “Разходи се сред природата - не оставяй следи“ .  В предаването „Добър вечер, София“ разговаряме с инж. Дарин Ковачев - главен горски инспектор към дирекция Природен парк “Витоша“ , за това по какъв начин..

публикувано на 25.07.25 в 14:45

Със сатирични видеа Мими Шишкова популяризира демократичните ценности

Мими Шишкова е позната в социалните мрежи като "проклета жена".  Тя разказва политически сюжети в TIkTok видеа . Редовно качва в платформата хумористично съдържание, с което обяснява как работят някои институции или пък критикува политически партии. Случвало се е китайското приложение да свали нейно видео, но сега вече изтрива целия ѝ профил...

публикувано на 25.07.25 в 14:10