Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Странният случай на бебето Сара

Снимка: Архив, БНР

Днес ви разказваме една лична история. Историята на бебето Сара, която има две майки, живеещи в брак. Разликата в законодателствата в Испания, където те са го сключили, в България, където е незаконен, и във Великобритания, където семейството живее, засега лишава малката Сара да има документ за самоличност. 

Важно е казусът “Сара” да бъде изяснен, защото стотици семейства - не само в България, имат подобен проблем. Детето на еднополови партньори има проблем с документите за самоличност и пътуванията.
Има ли Европейският съюз механизми, чрез които да разреши този казус, информира юристът Венета Лимберова:

“В Испания, където е родена Сара, има регулация на еднополовите бракове, както и на това, как хора от един и същи пол стават родители. Те са спазили всички тези регулации, издаден им е акт за раждане, в който и двете са вписани като родители, като майки. 

Родителите не са испански гражданки, затова и Сара не придобива испанско гражданство, не може да й бъде издаден паспорт от Испания – посочва Лимберова.

Тя поясни още, че в момента условията по света са такива, че децата получават гражданството на родителите си. Но майката гибралтарка няма как да предаде гражданство на детето, поради специфичните изисквания на Великобритания, свързани с Гибралтар.

Според българското законодателство ако български гражданин има дете, то се счита за български гражданин. Въз основа на този законодателен факт, то Сара има право по закон да придобие българско гражданство. Де юре - има право, де факто обаче, как може да се случи?
За да бъде упражнено това право, трябва да бъде изваден акт за раждане на детето. Тази процедура на българската майка й се отказва. Аргументите са, че искат да разберат кой е биологичният родител на детето – информация, която двойката не разкрива.

Според Лимберова изискването на информация за биологичния произход на детето може да бъде считано за дискриминационно, тъй като, ако в друг случай единият родител е от мъжки пол, подобна информация никога не се изисква, защото липсва подобна законова разпоредба. 

Тя посочи още, че за съжаление, този казус не е единичен. Но отказът на администрацията да бъде разрешен, лишава малкото момиче от основно човешко право, правото на придвижване, защото поради липса на документи то не може да пътува.

Какво би могло да бъде разрешението на този конфликт, както и за етичната му страна, чуйте от разговора на Ива Дойчинова с юриста Венета Лимберова от организация “Действие”.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"LaTiDa" представят новата си песен "Факт"

публикувано на 20.02.25 в 15:07

Над 600 бездомни получиха храна от Столичната община и Българската хранителна банка

Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..

публикувано на 20.02.25 в 14:27

Изложба на преходно и устойчиво изкуство открива Фестивала на чая

“Tokonomia“   е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..

публикувано на 20.02.25 в 14:13
Доц. Антоанета Петрова с усмивка разказва за цъфналите видове

Орхидеите в Ботаническата градина на БАН са разцъфтели неистово

Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..

публикувано на 20.02.25 в 13:36

НМФ представи анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта

Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..

публикувано на 20.02.25 в 13:16

Георги Дачев представи музиката си и своята група "Do Sho band"

Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..

публикувано на 20.02.25 в 12:47

Какво трябва да знаем, преди да купим електромобил?

Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..

публикувано на 20.02.25 в 11:55