Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Странният случай на бебето Сара

Снимка: Архив, БНР

Днес ви разказваме една лична история. Историята на бебето Сара, която има две майки, живеещи в брак. Разликата в законодателствата в Испания, където те са го сключили, в България, където е незаконен, и във Великобритания, където семейството живее, засега лишава малката Сара да има документ за самоличност. 

Важно е казусът “Сара” да бъде изяснен, защото стотици семейства - не само в България, имат подобен проблем. Детето на еднополови партньори има проблем с документите за самоличност и пътуванията.
Има ли Европейският съюз механизми, чрез които да разреши този казус, информира юристът Венета Лимберова:

“В Испания, където е родена Сара, има регулация на еднополовите бракове, както и на това, как хора от един и същи пол стават родители. Те са спазили всички тези регулации, издаден им е акт за раждане, в който и двете са вписани като родители, като майки. 

Родителите не са испански гражданки, затова и Сара не придобива испанско гражданство, не може да й бъде издаден паспорт от Испания – посочва Лимберова.

Тя поясни още, че в момента условията по света са такива, че децата получават гражданството на родителите си. Но майката гибралтарка няма как да предаде гражданство на детето, поради специфичните изисквания на Великобритания, свързани с Гибралтар.

Според българското законодателство ако български гражданин има дете, то се счита за български гражданин. Въз основа на този законодателен факт, то Сара има право по закон да придобие българско гражданство. Де юре - има право, де факто обаче, как може да се случи?
За да бъде упражнено това право, трябва да бъде изваден акт за раждане на детето. Тази процедура на българската майка й се отказва. Аргументите са, че искат да разберат кой е биологичният родител на детето – информация, която двойката не разкрива.

Според Лимберова изискването на информация за биологичния произход на детето може да бъде считано за дискриминационно, тъй като, ако в друг случай единият родител е от мъжки пол, подобна информация никога не се изисква, защото липсва подобна законова разпоредба. 

Тя посочи още, че за съжаление, този казус не е единичен. Но отказът на администрацията да бъде разрешен, лишава малкото момиче от основно човешко право, правото на придвижване, защото поради липса на документи то не може да пътува.

Какво би могло да бъде разрешението на този конфликт, както и за етичната му страна, чуйте от разговора на Ива Дойчинова с юриста Венета Лимберова от организация “Действие”.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънце и разкъсана висока облачност, с температура в София около 8°

Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Времето ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност. Ще духа умерен, по билата - до силен северен вятър. Максималната..

публикувано на 25.11.24 в 07:35
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00