Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 22 до 29 април

България участва в Световната седмица на първичните имунни дефицити

Д-р Петя Янкова
Снимка: Александровска болница

От 22 до 29 април България се включва в провеждането на Световната седмица на първичните имунни дефицити (ПИД). Глобалната инициатива е под надслов „Тествай. Диагностицирай. Лекувай“. През 2021 г. кампанията е посветена на усилията на имунологичната общност за повишаване на осведомеността и насърчаване на ранното диагностициране и достъп до лечение.

България е участник в инициативата от 2005 г., разказа пред Радио София имунологът от Александровска болница д-р Петя Янкова.

Тя обясни, че първичните имунни дефицити се дължат на генетични дефекти, които водят до функционални нарушения в структурата на имунната система. Познатите дефекти са повече от 400.

При ПИД най-важното е ранното поставяне на диагнозата. Ако това стане навреме, ще може да се приложи ранно, съвременно лечение – трансплантация на костен мозък или имунозаместителна терапия, допълни д-р Янкова. Съществува банка, където се даряват и съхраняват стволови клетки.

Диагностиката е скъпа, изисква се модерна апаратура. За целта са обособени експертни центрове, един от които е в „Александровска“.

Сътрудничеството с международната фондация „Джефри Модел”, в която участва като консултант и проф. Елисавета Наумова (ръководител на ПИД-Експертен център и председател на Българска асоциация по клинична имунология), позволява обсъждане със специалисти от близо 80 държави.

Вече се въвежда скринингова програма, която да открива имунен дефицит при бебетата още преди поставянето на ваксини.

Семейството, в което има член с ПИД, трябва да бъде обучено, за да може да помага в лечението, да бъде и морална подкрепа, допълни още д-р Янкова.

Символично по време на Световната седмица се пускат балони с мотото на фондация „Джефри Модел” с пожелание пациентите да напуснат изолацията (балона), където болестта ги е затворила.

Тази година се предвижда и провеждане на „Пролетно училище“ за пациентите с ПИД, което ще се проведе онлайн на 23 април от 14:00 ч.

На страницата на PID Center-Bulgaria във facebook ще бъде публикувана анкетата, изготвена от специалисти. Въпросите в нея могат да помогнат за евентуално наличие на ПИД.

Чуйте разговора на Катя Василева с д-р Петя Янкова.

  • Д-р Петя Янкова е лекар с две специалности - по клинична лаборатория и по клинична имунология. От 2009г. е част от екипа на Клиниката по клинична имунология с банка за стволови клетки в УМБАЛ "Александровска". Научните ѝ интереси са свързани с туморната имунология, имунодефицитите и органната трансплантация. Член е на Българската асоциацията по клинична имунология.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Празник на община Мирково

Традицията, битът и културата се съхраняват в малките населени места

Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..

публикувано на 04.05.25 в 10:31
Теодор Войников

Софийски разкази - Драски по софийските работи

Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..

публикувано на 03.05.25 в 16:00
къщата на Дебелянов днес

Историята оживява - архитект Вельо Дебелянов

Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..

публикувано на 03.05.25 в 15:00
дует Ритон

Адресите на любовта - дует Ритон

Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..

публикувано на 03.05.25 в 14:00
Жасмина Свиленова

Гледах големите, те летят, и аз исках като тях

Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..

публикувано на 03.05.25 в 11:44

Когато непотребното за едни е съкровище за други

НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..

публикувано на 03.05.25 в 10:55
Андрей Димитров

Скептицизмът на по-възрастните ме мотивира

Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..

публикувано на 03.05.25 в 10:43