Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Виктория Илиева: Офисът вече трябва да съчетава paбoтнaтa и дoмaшнaтa cpeдa

Снимка: VIArchitects
Концепциите за офис се обогатиха с нови идеи, заради Covid пандемията. Сред новите решения е и концепцията Living Room, в която се съчетават компоненти на средата, гарантиращи както здраве, така и продуктивност.

„Знаем, че щастливите хора са и по-здрави, и по-продуктивни. Пандемията ни накара да акцентираме върху значението на свежия въздух и на контакта с хората, които обичаме. Haшaтa цeл e дa смекчим гpaницaтa мeждy cпoдeлeнoтo и личнoтo пpocтpaнcтвo, мeждy paбoтнaтa и дoмaшнaтa cpeдa, дa пpeвъpнeм oбщитe чacти в oбитaeми, yютни, нaпoмнящи пoвeчe нa дoмa пpocтpaнcтвa“, сподели пред Радио София Виктория Илиева, криейтив директор VIArchitects, автор на идейния интериорни проекти с реализирана концепция Living Room. 

Тя акцентира върху тенденцията за създаване на гъвкавост на работното място.

Още неизвестно колко време ще се работи от вкъщи или ще се редува служебният с хоум-офиса. Необходимо е да се осигурява дистанция и същевременно да не се губи комуникативността между работните станции.

„Living Room е концепция за свързаност и общност, без да се пренебрегва комфорта. Хората преди бяха наредени като на конвейер, макар и на бюра с компютри. Трендът вече е друг“, допълни арх. Илиева. – „Хората в офиса искат да се видят с колеги, да общуват, да се вдъхновят и да работят заедно върху нови идеи.“

Друга тенденция е навлизането на домашни елементи в офисния интериор.

Целта на повечето добри работодатели е да създадат условия, с които да привлекат служителите си отново на традиционното си място. В офиса „да се чувстват като у дома си“.

Това дава шанс и за разчупване, за разнообразие в цветовете и интериорните компоненти, за добавяне на зелени елементи във или вън от помещенията, обръща се внимание на постелките, на удобството за сядане, допълни Виктория Илиева.

С нея разговаря Катя Василева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С кмета Галя Захариева

С любов не само на 4 лапи

Радиокафе гостува на Община Нова Загора в едно съвместно предаване на Радио София и Радио Стара Загора. В първия час на Радиокафе ни гостува кметът на Община Нова Загора г-жа Галя Захариева . Изнесеното ни студио е на Празника на децата и кучетата - любов на 4 лапи: "Никога не е късно да преоткриеш себе си. Стигнах до ниво национален отбор по..

публикувано на 29.09.24 в 12:24

Софийски разкази - Градски митове и легенди

Разходка из центъра на София развенчава някои градски митове и легенди, като този за уж изровената от бомба вдлъбнатина пред сегашната градинка "Кристал" Каква е истината за т.н. "дупка" и откога е тя, както и за други известни места, като ул. "Търговска", която също не е изцяло жертва на бомби - в звуковия файл:

публикувано на 29.09.24 в 10:35

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03