Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще възстановят ли първоначалното предназначение на Централната минерална баня в София

Снимка: БГНЕС
Централната минерална баня в София, след дългогодишна епопея, може да се върне към първоначалното си предназначение.

От много години група столичани се борят за това да могат отново да използват минералните води на града - един ресурс, с който столицата ни е благословена, но уви до момента не могат да се възползват от него.

В същото време сградата на Централната минерална баня, която е една от най-емблематичните сгради в София, в момента е Музей на София, който е интересно направен, но лишава сградата от основната ѝ функция.

Главният архитект на София, заедно с общинския съветник Малина Едрева, са внесли за разглеждане от Столичния общински съвет доклад за развитието на банята. Докладът е базиран на трите най-добри проекта в международен конкурс, който се проведе в края на миналата година.

“Това е един доста сложен и дори оплетен процес. Радвам се, че в такава посока тръгват нещата, защото тази посока събира най-много консенсус. Наблюдението ни преди година, когато с главния архитект дискутирахме темата, беше, че това е експлозивна тема - има поне два, ако не и три лагера, които са на война.

За да може обаче да се направи информирана оценка на това как трябва да се развива сградата, площадът пред банята, структурата, трябва да се разгледат различните аспекти.

Всяка една дискусия за бъдещето на тази сграда и ресурсите около нея, включително минералната вода, трябва да се погледне от социална гледна точка, т.е. каква добавена стойност носи на града, от това как сградата най-добре може да се използва, но и как минералната вода може да се използва”, казва Любомир Георгиев - директор на “София план”.   

По думите му вече се обсъждат ключови теми, за които преди изобщо не се е говорило, като бизнес план, бизнес модел, подход за управление, т.е. каквото и да бъде измислено, да се отговори на въпроса как ще функционира то в бъдеще, ще създава ли приходи, какви ще са разходите и др.

Чуйте повече в разговора на Антония Каменичка в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе голям..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на „“ и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59