Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Икона разказва за драматичната история на София

Снимка: БГНЕС

В Музея за християнско изкуство в криптата на храм-паметник “Александър Невски”, където отскоро за първи път е изложена една уникална икона, за която е известно, че съдържа сцени, изобразяващи драматичната история на София.

“Иконата е създадена към края на XVII век от зографи, които работят в традициите на Тревненските майстори, които са работили и в София и в софийско.

Иконата събира в себе си няколко драматични периода от историята на София.Като изображения, върху нея можем да открием образите на софийските новомъченици св. Георги Нови Софийски, св. Николай Нови Софийски“, обяснява директорът на музея Ралица Русева.

Към XVI век София става център на новомъченичеството. През първата половина на XVI век се засилва насилственото помохамеданчване, което води до отпор на християнското население и до подвига на новомъчениците.

Ако образите от иконата са свързани с драматичната история на столицата ни от XVI век, то самата икона е свързана с драматичните събития на града от края на XIX век.

Тогава кметът на София Димитър Петков издава заповед да бъдат разрушени редица храмове във връзка с новия градоустройствен план. Дори е имало намерение да бъде разрушена базиликата “Света София” и ротондата “Св. Георги”, но интелектуалци се застъпват за тях и ги спасяват.

Въпросната икона е била в една от разрушените по това време църкви “Св. Богородица Пречиста”, чието разрушаване е отразено и в пресата по това време, защото християни се барикадират в църквата и срещу тях е изпратена жандармерия и конна войска, а след няколко дни изпращат и пожарникари, които заливат с вода църквата и в крайна сметка успяват да я разрушат. Иконите и църковната утвар от разрушените църкви са пренесени в други храмове, като следите на някои се губят.

Още за интересната икона чуйте в разговора на Гергана Пейкова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00