Свързваме празниците с време за семейството, семеен уют, обич и почивка. Но за Камелия Тодорова от Академия за емоционална интелигентност това са периодите в годината с по-интензивни посещения в нейния кабинет. Причината е една - събирането с роднините често поражда напрежение, а това води до конфликти.
Каква е причината? Чуйте от разговора на Александра Илиева с Камелия Тодорова:
Камелия обяснява, че това е свързано с очакванията, които имат родителите ни към нас и начина, по който ги изразяват. Има ли правилен подход, с който да се засегнем неудобна тема? Отговорът е да:
„Чрез емпатия. Трябва да покажем, че имаме желание да разберем другия, да сме до него в неговото щастие или нещастие. Ако споделим как се чувстваме и разкажем за нашия опит, човекът отсреща също би споделил. Когато въпросът е породен единствено от любопитство, той няма как да не нарани другия“
Ако все още планирате да останете сами вкъщи за празниците, ето един полезен съвет от Камелия, който може да промени мнението ви. Помислете какво ви е накарало да избухнете или ви е напрегнало – дали, че не можете да отстоите своите граници, като кажете „спрете да ме питате“ или не можете да защитите своя избор . Но често темите, които ни провокират наистина са актуални за нас, макар да се самоубеждаваме, че това не е така.
„Понякога си казваме – не ми пука, но се ядосваме на въпроса, защото са успели да докоснат тема, която е значима за нас и ние може да променим нещо в тази посока“
За да избягнем семейните кавги можем да се опитаме да приемем нашите родители, и да не опитваме да променяме тях, а начина по който ние реагираме или не реагираме в дадена ситуация.
Празничните дни могат да засилят усещането за провал, самота и тъга в хората, които нямат семейство. Често те имат при кого да отидат, но избират да останат сами. В такъв момент могат да помислят дали им е трудно да приемат и да получават подкрепа , а не само да дават – съветва психологът.
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..
Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..
На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..
Тази вечер от 18:30 часа, в пространството пред НДК се открива чаканият цяла година Christmas Fest , съобщи Алекси Калчев в предаването „Добър вечер, София“. Поканени са всички софиянци и гости на столицата. Събитието ще започне с концерт на изпълнителите от Сезон 11 на "Гласът на България". Гвоздеят на вечерта е участието на Гвардейския..
Инициативата "Посланици на културата" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната..
Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на..
Над 70 процента от работещите в средното образование са готови на протести с искане за увеличаване на средствата за сектора , включително и за ръст на заплатите. Това сочат резултатите от национално проучване на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", в което са взели участие около 10 хиляди души, по-голямата част от които учители. От..