Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борислав Ковачев - худ. ръководител на Шопски ансамбъл "Ради Радев":

Храбростта е в ежедневието и в това да следваш пътя, който си избрал

Снимка: Bogdan Stoyko
Гергьовден е един от онези празници, които са най-тясно свързани с българския фолклор, а в миналото празник без хоро не може. Шопските хора и ръченици са едни от най-впечатляващите и най-често покоряващите сърцата и на българите и на чужденците. 

“Ние хореографите имаме изключителната привилегия да работим с неща от извора. Фолклорът е едно огромно богатство. Децата, с които работим ни дават енергия, която ни кара да се чувстваме много благодарни”, каза в ефира на Радио София Борислав Ковачев - главен художествен ръководител на Шопски ансамбъл “Ради Радев”.  

Ансамбълът се стреми да запазва автентичните танци и най-важното да разделя правилно това, което е автентично и идва от дедите ни и това, което е по-модерно. Не става въпрос само за танците, а и за песните и костюмите. 

"Най-хубавото на шопския фолклор е това, че шопите са много големи инати и това прави фолклора им доста бистър, изчистен. Основното в шопския фолклор е себеиронията", казва той. 

По думите му храбростта в професията му трябва да се определя като неуморна работа, взимане на трудни решения и поемане на отговорност. "Като цяло в България да се занимаваш с култура е храброст", казва Боби Ковачев.  

Ансамбълът е създаден през пролетта на 1967 г. и още от създаването си се обособява като един от най-ярките представители на шопския фолклор. Има активни участия в страната и чужбина, където печели множество отличия. Първият гастрол на ансамбъла е през 1968 г. в Охрид, където участва на международен фестивал.

От есента на 1987 г., поради настъпващите промени в структурите на културния ни и социален живот, ”Шопски ансамбъл” се установява на прекрасната база на читалище „Елин Пелин”, гр. Елин Пелин, където продължава успешното си представяне. В репертоара му са включени изпълнения на песни и танци – обработен фолклор, а ансамбълът непрекъснато се обновява и развива.

От създаването си, преди повече от 40 г., в анамбъла са участвали близо 600 танцьори, певци и музиканти. Днес танцьорите са 50, 6 музиканти и 5 певици.
Под ръководството на дългогодишния хореограф Ради Радев, а сега и на главния худ. ръководител Борислав Ковачев, „Шопски ансамбъл“ печели престижни национални и международни награди.

Чуйте повече в разговора на Лили Големинова с Борислав Ковачев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02

"Визията за Витоша" ще внесе промени до и в планината още тази година

Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..

публикувано на 03.04.25 в 13:31