Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борислав Ковачев - худ. ръководител на Шопски ансамбъл "Ради Радев":

Храбростта е в ежедневието и в това да следваш пътя, който си избрал

Снимка: Bogdan Stoyko
Гергьовден е един от онези празници, които са най-тясно свързани с българския фолклор, а в миналото празник без хоро не може. Шопските хора и ръченици са едни от най-впечатляващите и най-често покоряващите сърцата и на българите и на чужденците. 

“Ние хореографите имаме изключителната привилегия да работим с неща от извора. Фолклорът е едно огромно богатство. Децата, с които работим ни дават енергия, която ни кара да се чувстваме много благодарни”, каза в ефира на Радио София Борислав Ковачев - главен художествен ръководител на Шопски ансамбъл “Ради Радев”.  

Ансамбълът се стреми да запазва автентичните танци и най-важното да разделя правилно това, което е автентично и идва от дедите ни и това, което е по-модерно. Не става въпрос само за танците, а и за песните и костюмите. 

"Най-хубавото на шопския фолклор е това, че шопите са много големи инати и това прави фолклора им доста бистър, изчистен. Основното в шопския фолклор е себеиронията", казва той. 

По думите му храбростта в професията му трябва да се определя като неуморна работа, взимане на трудни решения и поемане на отговорност. "Като цяло в България да се занимаваш с култура е храброст", казва Боби Ковачев.  

Ансамбълът е създаден през пролетта на 1967 г. и още от създаването си се обособява като един от най-ярките представители на шопския фолклор. Има активни участия в страната и чужбина, където печели множество отличия. Първият гастрол на ансамбъла е през 1968 г. в Охрид, където участва на международен фестивал.

От есента на 1987 г., поради настъпващите промени в структурите на културния ни и социален живот, ”Шопски ансамбъл” се установява на прекрасната база на читалище „Елин Пелин”, гр. Елин Пелин, където продължава успешното си представяне. В репертоара му са включени изпълнения на песни и танци – обработен фолклор, а ансамбълът непрекъснато се обновява и развива.

От създаването си, преди повече от 40 г., в анамбъла са участвали близо 600 танцьори, певци и музиканти. Днес танцьорите са 50, 6 музиканти и 5 певици.
Под ръководството на дългогодишния хореограф Ради Радев, а сега и на главния худ. ръководител Борислав Ковачев, „Шопски ансамбъл“ печели престижни национални и международни награди.

Чуйте повече в разговора на Лили Големинова с Борислав Ковачев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13