Проблемите в Студентския град са ясни и видими, и то не отскоро. Те са свързани с лошото състояние на осветлението и улиците, липсата на места за паркиране, повечето общежития нямат кухня, отбеляза пред Радио София Мартина Георгиева от сдружението „Студенти в действие“, което създаде споделено пространство за учене StudyHub.
Намеренията за района са били съвсем други, когато е започнало изграждането му. Статутът е особен, защото има и държавни университети, и частни имоти и сгради.
Приходите на общежитията винаги са били недостатъчно за обособяването и поддържането на читални, каза Антонио Стоичков, председател на студентския съвет към СУ „Св. Кл. Охридски“. При направена анкета сред около 1000 настанени, студентите са посочили като по-съществен проблем липсата на пералня и кухня. Може да отнеме време, но намеренията са за закупуване на оборудване и мебели за перално помещение, за което ще се използват бюджетите на студентския съвет както и на домовите – при съответните общежития. Наемите са сравнително ниски и не позволяват добра поддръжка на наличната база, допълни Стоичков.
„Наемите трябваше да се увеличат с 30-40 процента, но не го направихме, заради пандемията.“
„От 15 милиона приходи от данъци за инфраструктура в район „Студентски“ – улици и тротоари, от Столичната община се връщат едва 230 хиляди лева. Други 300 хиляди са за конкретни обекти. Това е крайно недостатъчно. Всеки ден в администрацията или по имейл получаваме десетки сигнали“, призна Искрен Арабаджиев, зам.-кмет на район „Студентски“.
По неговите думи около 60-70% от площта в района е държавна собственост, 10-20 – частна и 10-20% – общинска. Държавата е дала сгради на университетите, но поддръжката е тяхна грижа. Реално алеите, на които липсва осветление, са дадени на вузовете. Осем години Студентският град беше без кадастрална карта, но от няколко месеца това е оправено и вече е ясна собствеността на терените.
Вече има проект за първия кампус, но се чака финансиране. Това ще е затворен комплекс с поддържани зони и алеи, допълни Арабаджиев.
Липсата на общински терени пък възпрепятства обособяването на паркинг.
Освен за Студентския град администрацията следи и другите квартали в района – „Малинова долина“, „Дървеница“, „Мусагеница“, „Витоша ВЕЦ-Симеоново“.
Разговорите в мобилното студио на Радио София проведе Божидар Янев.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..