Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Доблест и наказание" - книга за спасените, които спасяват спасителите си

Снимка: Издателство "Сиела"
Новата книга на проф. Вили Лилков "Доблест и наказание". Народният съд и ДС срещу спасителите на българските евреи" излезе като част от поредицата "Незабравените лица на спасението" на издателство "Сиела".

“Всичко започна от това, че от години проучвам архивите на Държавна сигурност, които са публично достъпни и през годините съм попадал на редица интересни истории за хора, които са помагали на българските евреи и така се породи интерес към тази тема”, казва проф. Вили Лилков. По думите му, делото на българския народ за спасяването на българските евреи е уникално

През последните години редица автори и институции са направили така, че доста от материалите, които проф. Лилков е използвал за написването на книгата, са станали публично достъпни.

Освен това е имал възможност да използва оригинални и регионални архиви, както и да се свърже с хора, които са наследници на политици, индустриалци и обикновени хора, които са помагали в онези години на евреите.

Така например кметът на Плевен Георг Спартански помага с информация за Стефан Керкенезов,
крупен плевенски индустриалец, който създава тютюневата фабрика “Енидже вардар”, която след 1944 г. е национализирана и става основата за възникването на плевенската тютюнева индустрия. Той е бил народен представител и е направил много за спасяването на евреите в Плевен, включително и за около 400 военнопленници.

От регионалната библиотека в гр. Разград пък изпращат материали за индустриалеца Георги Рашков, който е бил народен представител и помага на изселените от София в Разград евреи. 

Така, съвсем естествено проф. Лилков стига и до съдбите на 43-мата, които подписват писмото на Димитър Пешев от Народното събрание, с което се довежда до отмяната на депортацията на българските евреи. 

След смяната на властта, 41 от тях са изправени пред Народния съд. 20 от тях получават смъртни присъди, като 18 от тях са изпълнени.
Много от евреите, които са получили подкрепа от тези хора, ги защитават пред Народния съд, независимо че повечето получават тежки присъди и им е отнето имуществото.

Светият синод на Българската православна църква заема уникална позиция, когато антисемитизмът залива цяла Европа. Синодът, воден от Видинския митрополит Неофит, се обръща в защита на евреите.

В книгата си Вили Лилков нарича митрополитите духовните вдъхновители на спасението, защото оказват влияние дори върху обикновените свещеници. БПЦ и духовенството дори се опълчва на правителството на Богдан Филов.

Пловдивският митрополит прави уникално дело, който изпраща телеграма до двореца и моли за милост към евреите, като дори в дома си приема евреите. След 9 септември обаче е арестуван, и тогава цялото еврейство от Пловдив заливат с писма правосъдието и правителството и лично Антон Югов отива в затвора и го спасява.
Така спасените спасяват спасителите си.  

Чуйте целия увлекателен разговор на Лили Големинова с Вили Лилков в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 28.11.24: Седмият неуспешен опит за избор на председател на НС разтърси коалицията ПП-ДБ

Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..

публикувано на 28.11.24 в 19:05

Незаконно сметище тормози жителите на гр. Елин Пелин

Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..

публикувано на 28.11.24 в 17:55

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56
Продуцентът Дилян Калчев и режисьорът Даниел Ненов

"Чистота или смърт" - историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност

Документалният филм  "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях.  На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..

публикувано на 28.11.24 в 16:55

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36