Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Ана Лулева от Института по етнология и фолклористика:

Политическите репресии са направили българите недоверчиви

Снимка: modernbghistoryvtu
Предстои излизането от печат на ново изследване, фокусирано върху културата на недоверието в страната. То носи името “Култура на (не) доверието в България. Антропологични перспективи” и излиза с логото на издателство “Гутенберг”.

“Това е една книга, която е резултат на многогодишните ми занимания с изследване на културата на българите - начина им на живот, възгледите им за света, начина, по който те се съюзяват и изобщо си взаимодействат хората.

С течение на времето, работейки по различни теми, стигнах до извода, че един от основните проблеми, който съществува в отношенията между хората и хората и институциите, е проблемът за доверието и недоверието“, казва доц. д-р Ана Лулева от Института по етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН.

"Периодите, в които се произвежда социално недоверие са много повече отколкото тези, в които българите са живели в ситуация на повишено социално доверие. Това са периодите на репресии, страх, на разрушаване на познатия жизнен свят на хората, на което те реагират с изострено чувство на недоверие и безпокойство", казва доц. Лулева. Такива периодите на политически репресии в България са предизвикали силно социално недоверие, което след това трудно се преодолява. 

Написването на книгата продължава около година и половина и за бързото ѝ приключване добро влияние оказва Covid-пандемията, защото има възможност затворена вкъщи да осмисли материала и да го систематизира и анализира.Материалът върху който разсъждава доц. Лулева обхваща доста голям период - от 20-30-те години на XX век до наши дни.

“Долната граница се отнася до начина на живот и отношенията, срещата на местното население в три Черноморски града, които са известни със своето гръцко население - Поморие, Несебър и Созопол и българските преселници, които идват като бежанци от останалите извън пределите на България Тракия и Македония.

Срещата между тези общности е началният етап, в който отношенията на сблъсък, недоверие и страх постепенно се преодоляват и те преминават към един съвместен живот”, казва тя.

Изследването включва и ранните години на социализма в България, които също се отразяват много силно върху отношенията на доверие и недоверие между хората и са по-скоро в установяването на една много силно изразена култура на недоверие у българина.   

Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00