Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Журналисти за Лозенец

7
пл.Журналист - паметникът на журналиста и писател Георги Марков
Снимка: Ангелина Грозева/Радио София

Какво по-знаково място за поредното изнесено студио на Радио София от съседния му площад Журналист? Средоточие на проблемите на Лозенец, които не са много по-различни от тези на цяла София. Какво искат жителите му, които, от една страна, правят мястото, но от друга, са принудени да понасят наложените промени, не винаги за добро. Кратка телефонна анкета на Ангелина Грозева с няколко представители на кварталите в Лозенец очертават кръг въпроси към районната управа: инфраструктура, училища и детски градини, свръхзастрояване, шум:

От последните местни избори, известният университетски преподавател, блогър и инфлуенсър Константин Павлов, известен и като "Комитата" е районен кмет. Успява ли в това си качество да се пребори с нещата, които неведнъж е засягал в блога си и не само?

Инженер по радио и телевизия, Константин Павлов е по-скоро откъм медийната, отколкото откъм техническата им страна - носител е на наградата "Валя Крушкина" за проекта си "Бойкометър": 

"Много се радвам, че БНР не изневери на себе си, надявам се журналистите да представят истинските дебати. Район Лозенец е по-голям, отколкото си мислят хората. Всяка от неговите части има своята съдба. Общината трябва да навакса. За съжаление проблемът с детските градини стои остро. Не просто трябва да се строят сгради, а де се мислят по-иновативни методи - родителски кооперативи, компенсации за родители, чиито деца не са приети, някои мерки вече са приети, други предстоят" - обяснява кмета Павлов.

"Предвиденото застрояване в София по плана от 2007 е много гъсто. Това трябва да се промени. Трудно е в закона да се впише добрия вкус. Хората трябва да са стимулирани да пазят къщите си - паметници на културата например. Има начини това да стане - защо не с данъчни облекчения. Общината е закъсняла в новите квартали да придобие частните имоти и да ги превърне в улици."

"За да запазим духа и атмосферата в мащаба на един цял квартал, трябва да излезем от кварталното мислене. Лозенец е с население 63-65 хиляди, сравним е с Велико Търново. Бюджетът ни е половин милион, този на Велико Търново е около 100. Трябва да има децентрализация. Проблемите се решават по-добре в близост. Бюджетът за фестивали например ни е 10 хиляди. Общината е пропуснала в 2017 срока да отчужди отделените за зелени площи имоти. Приоритетите остават същите: добра градска среда, по-голяма прозрачност.".

Зам.-кметът Михал Сотиров разказва за скорошния празник на квартала - Спасовден, спорта и школата за цирково изкуство: "Бюджетите на училищата не им позволява да поддържат дворовете си. България тръгна погрешно с инвестиции в големи спортни съоръжения без грижа за обикновената инфраструктура, която да захранва с аматьори професионалния спорт. Професионалните турнири не помагат за общото здраве."

Като зам.-кмет и по дигитализация, г-н Сотиров изрежда и всички електронни услуги, предлагани от общината. "Има проблем с институцията, която изисква дадено удостоверение, иска и мокър печат и подпис."

Момчил Якимов – началник отдел инженерни и благоустройствени дейности: "Целта е да устроим Лозенец като блага, приятна страна на живота. Приоритетите са различни в различните части. "Инфраструктурата в централната ни част е като "инженерна археология". Работи се по изграждането на "Филип Кутев" като трети столичен ринг, който да изведе тежкия трафик до Околовръстното. Лозенец е гореща точка за строителство, в южната част на района се изграждат цели нови квартали. Там инвестиционните намерения са по-напред от възможностите на общината. Незаконното строителство от вида, който го познаваме от 90-те, вече е овладяно. Лятната програма за ремонти е с делегиран бюджет - ремонтират се тротоари, най-вече тези, които водят до ключови места - метро, трамвайни спирки." 

Йоана Колева, основател на проекта "Social Future" - "Jamba", онлайн-платформа за връзка между бизнеса и хората, търсещи работа. "Станахме медиатори, лицензиран трудов посредник за хора с различни възможности. Преди 3 години само мечтаехме за център за работа с такива хора. Спечелихме доверието, надяваме се другият месец да го открием. Искаме все повече хора с различни възможности да бъдат равнопоставени."

Виктория Катранова - организатор културна дейност в читалище „Пенчо Славейков 1921“ разказва историята на читалището: "Гледаме да запазим възрожденския дух, но и да сме в крак с времето. Имаме литературен салон "Вечери на Кръста", където съчетаваме изящното слово с музика - всеки четвъртък, всички дати до края на лятото са заети." 

Г-жа Катранова има 5 книги и е член на СБП и чете в ефир стихове на Георги Трамбозов, посветени на читалището. "Поезията е хубав спасителен бряг".

В читалището репетира и вокална група, откъдето е 9-годишната  Виктория  Тодорова – солист на „Смехоранчета“: "От петгодишна се занимавам с музика. Мама и тате ме заведоха в читалището." Вики пее две парчета на "Смехоранчета" в ефир без страх от вятъра и скърцащите трамваи. Това е площад "Журналист", където журналисти - и не само - дадоха от себе си, за да бъде Лозенец още по-желан и обичан.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. д-р Александър Христов: Търсенията в Google са огледало на начина, по който живеем

Карлос Насар е най-търсената личност, a "Гунди – легенда за любовта" оглавява филмовите търсения в Google, в традиционния годишен обзор на платформата за най-търсените думи и изрази, които разкриват интересите на българите през 2024 година. Сред тях водещата тема са българските спортни успехи. Концертът на Тони Стораро се оказва по-търсен от..

публикувано на 16.12.24 в 17:55

Кметът на Костинброд с отличие за "Съвременна визия за иновативно управление на община"

Кметът на община Костинброд Трайко Младенов получи отличието в категория "Съвременна визия за иновативно управление на община“ (с над 8 хил. жители) от Годишните награди на Областния управител на Софийска област. Отличията бяха раздадени след 6-годишно прекъсване. През тази година управленският екип успя да постигне много за общината, каза..

публикувано на 16.12.24 в 16:38

Доц. Любомил Драганов превръща звуците на джаза в образи в изложбата "Когато сутрин слушам джаз"

Новата изложба на Любомил Драганов “Когато сутрин слушам джаз“ беше официално открита на 10 декември, в зала BLVD 138. Събитието отбеляза неговата 55-годишнина и предостави възможност на почитателите на изкуството да се докоснат до 25 специално направени акварела, вдъхновени от магията на джаза. Произведенията са посветени на..

публикувано на 16.12.24 в 16:30

Годишно проучване на БСК: Нагласите на бизнеса за 2025 г. са по-скоро песимистични

Българската стопанска камара представи резултатите от годишното проучване сред членовете на Камарата относно бизнес климата през изтеклата година и очакванията за 2025 г. по отношение на икономическата среда, инвестициите, работните места и др. Традиционната онлайн анкета е проведена в периода 5 ноември – 6 декември 2024 г. сред 738 микро, малки,..

публикувано на 16.12.24 в 15:46
Антоанета Василева, координатор на Националния център за безопасен интернет

Влиянието на инфлуенсърите и родителския контрол

Инфлуенсърите обикновено създават съдържание, което е забавно, креативно и съобразено с интересите на младите хора. Те често изглеждат достъпни, автентични и модерни, споделят ежедневието си и предават идеята, че са „като нас“. Освен това играят ролята на „виртуални приятели“ на младежите, особено в периода на тяхното израстване, когато търсят..

публикувано на 16.12.24 в 14:14

Две нови издания на класиката на Юго "Парижката света Богородица" са на българския книжен пазар

За Панаира на книгата в София излязоха две нови издания на "Парижката Света Богородица" от Виктор Юго, с нови илюстрации, по повод откриването на възстановената катедрала "Нотр Дам" във френската столица, което се случи на 7 декември. Почти седмица след откриването на възобновената парижка катедрала, в България излиза луксозно издание на..

публикувано на 16.12.24 в 13:02

Викторини учат децата за факторите, причиняващи климатичните промени

Климатичните промени оказват все по-голямо влияние върху ежедневието на хората, включително и в България. На този фон е кообразованието е недостатъчно застъпено в стандартните учебни програми и голяма част от младежите не се чувстват подготвени за предизвикателствата, които климатичните промени ще предоставят до края на живота им. Образователният..

публикувано на 16.12.24 в 12:52