Дарената кръв е безценен ресурс за здравната система. От нея специалистите в трансфузионната мрежа произвеждат така необходими качествени кръвни съставки, с които всекидневно се лекуват пациенти, спасяват се животи.
Това акцентира пред Радио София Евелина Динкова от Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ) по повод днешния Световен ден на кръводарителя.
Тя уточни, че коронавирусната пандемия се отрази и на броя на кръводарителите. Реален е бил страхът на хората. От друга страна по-трудно се извършвала дейността в кръвните центрове, заради повишените изисквания за контролирана безопасна среда.
„Новото, което наблюдавахме, беше, че освен редовните кръводарители, много преболедували от Covid-19 ни потърсиха, за да дадат реконвалесцентна плазма. Хубавото е, че много млади хора продължиха да ни подкрепят в тези трудни дни“, каза още Евелина Динкова.
Днес в аулата на НЦТХ ще се проведе тържествено събитие, на което ще бъдат отличени 18 личности и организации със специален принос за кръводаряването.
Сред тях е Министерството на транспорта и МОН, както и млад 31-годишен мъж, който вече 25 пъти е дарявал кръв.
Според д-р Асен Цеков - неврохирург в болница „Токуда“ кръвта няма алтернатива. Той е кръводарител, вдъхновител и организатор на кампании за кръводаряване със „Софийски мотористи“. Съобщи, че поредната кампания „Защото кръвта е живот“ е на 17 юли и апелира който и когато може - да дари.
По думите му пандемията направи хората по-солидарни, но от друга страна и по-уплашени – през 2020 г. кръводарителите са намалели с 4% в сравнение с 2019-а.
Кръводаряването е най-лесният героичен акт, които може да направим. Заради нашата помощ някой някъде може да бъде спасен, да живее. Това отбеляза пред Радио София Диана Димитрова, която е и кръводарител, популяризатор и организатор на акции за доброволно кръводаряване сред жителите на община Елин Пелин. Димитрова допълни, че в семейството си е последвала примера на баща си, който е отличен за многогодишно даряване на кръв.
„Добротворството е като лавина. Хората виждат щастието в очите на този, на когото са помогнали. Това окрилява. Когато се чувстваш полезен, получаваш най-голямото „Благодаря“.
Технологично училище " Електронни системи " (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..
Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..