Ангелина Грозева, която е отличник на випуск 2020, поднесе поздрав към завършващите:
„След четиригодишно обучение, настъпи моментът в който всеки ще отлети към нови върхове и мечти. След тези четири години, ние смело можем да се наречем журналисти, но ще трябва да се доказваме, че сме такива всеки ден.
Щом сме приели мисията на тази професия - да бъдем в помощ на обществото, ние поемаме отговорността всеки ден да си припомняме, че това е първото ни кредо - професията, която ще помогне нечий проблем да бъде разрешен, професията, която ще вдъхнови нечие сърце, професията, която ще докосва тънката струна на своя читател, слушател и зрител, професията, която ще има словото като своята най-голяма стойност, благо и оръжие“, каза Ангелина Грозева и цитира Уолтър Липман, който казва, че в журналистиката не може да има по-висш закон от това да казваш истината и да срамуваш дявола.
Ангелина отбеляза, че Факултетът по журналистика и масова комуникация е мястото, на което завършващите са успели да се срещнат с извора на знанията чрез техните преподаватели, с практическите умения - в лекционните курсове и задължителните стажантски програми, с техните приятелства, които ще останат отвъд времето и пространството.
„Заедно преминахме през забързания свят на журналистика, научихме кои са петте основни въпроса, пишехме най-добрите заглавия, светвахме си червената лампичка, за да бъдем на живо, разменяхме си реплики и микрофони, разказвахме и пишехме истории с помощта на магията на вълшебството, наречено журналистика“, припомни Ангелина и допълни, че всичко това се превръщало в една красива магия. Магия, която ги е завладявала все повече и стремеж, който ги е карал да стават все по-добри. Накрая отличникът на випуск 2020 г. призова колегите си да бъдат свободни от чуждата воля, да бъдат свободни за истината, за да открият справедливостта.
Нека заедно се преборим това 112-то място в индекса на свободата за словото в България да пада все по-надолу, нека приемем идеята за достоверната журналистика като наша лична и обща кауза, и журналистическата етика и принципи винаги бъдат наш верен спътник, да изпълваме със смисъл и надежда идеята за журналистиката в полза на обществото, нека вдъхновяваме, нека перото на нашето слово се задвижва от смислените, важни и значими каузи, и изписвайки думите по листа, нека те имат стойността и тежестта, зад която ще можем да застанем с името и делото си“, призова тя.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..