Журналистите ще представят обновената програмна схема, но и ще покажат, че Българското национално радио и неговата програма за култура, образование, гражданска публицистика, изкуство и наука, достойно носеща името на Христо Ботев, никога не забравят, че българите и българското са такива, каквито са – достоен и мъдър народ, благодарение именно на културата, именно на образованието.
Тъкмо това ще видим и чуем на 18 юни – гласовете на програма "Христо Ботев" ще излязат със своите лица, приятелите на програмата ще заявят своята обич, слушателите на програмата ще покажат своя избор.
Ще звучи разнообразна музика - от фолклор до джаз.
"Обновената програма е в ход, с устрем и много емоция", каза пред Радио София директорът на програма "Христо Ботев" Митко Новков. Повишаване на слушаемостта вече е факти повод за гордост.
Новков накратко открои някои от новите акценти в радиопрограмата за култура и духовност, сред които са "Гласът на времето", "Литературата. Начин на употреба", рок предаването "Плешивото куче", "Кино с думи", "Фотофабрика", нощния блок до 2:00 след полунощ.
Тази вечер на сцената ще са джаз-виртуозите от Биг бенда на БНР.
"На празника ще участваме със специален цикъл, който се казва "Солистите на Биг бенда" - това са най-изявените ни творци у нас и по света", казва диригентът на Биг бенда на БНР Антони Дончев. "Музиката ще бъде от разпознаваеми джазови пиеси, които ще радват хората, които са специално за изпълнение на открито", каза още Дончев.
Водещи на събитието ще са прекрасната актриса, един от гласовете на предаването "Нашият ден" и на нощния блок на програмата - Мартина Кръстева, и обичаният от всички великолепен и неповторим Георги Мамалев. За гостите на празника екипът на програмата е подготвил много изненади.
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..