Първоначалният ентусиазъм при въвеждане на работата от вкъщи вече не е същият. Преди пандемията някои вид дейности хората на са си и представяли, че ще могат да ги осъществяват дистанционно.
При много работници и служители се е върнало желанието за връщане на работното място – било поради разочарование, било поради неспособност за баланс между личния и работния ритъм, поради изолацията и липсата на нормална комуникация.
Най-добрият вариант е хибридният начин на работа, заяви мнението си пред Радио София Георги Първанов, специалист по човешки ресурси (HR), член на УС на Българската асоциация за управление на хора, управител на GP Career Club.
„Работата в офис не може напълно да се замине с дистанционна – и заради общуването, и заради контрола на качеството или дейността, безопасност на труда, покриване на разходи. Не всички аспекти в това отношение са предвидени и регламентирани в нашето законодателство.“
Много сфери бързо се адаптираха към „хоум офис“ работата, дори и да не са свързани непременно с онлайн ангажименти, включително и с банкови и други услуги.
Според Първанов правят се немалко опити да се пригаждат служебни пространства, да се усвояват нови места, включително и на открито със зеленина, като в тях се привнася усещане за домашна среда и рекреативни функции.
От друга страна се е повишило търсенето на софтуер, с който се планира използването на офисно пространство.
След разхлабването на противоепидемичните мерки пазарът на труда отново се отвори и се появи дефицит на кадри в някои сектори, включително и хотелиерския, допълни Първанов. Както и поръчките за тиймбилдинги – за сплотяване, за възвръщане на екипните умения.
По думите му практиката в много страни и компании със сигурност показа, че в дългосрочен план дистанционната работа от вкъщи води до сериозна демотивация, което се отразява и в резултатите.
Чуйте разговора на Данаил Конов с Георги Първанов.
По темата е и анкетата на Михаил Митев.
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..
Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..
На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..
Тази вечер от 18:30 часа, в пространството пред НДК се открива чаканият цяла година Christmas Fest , съобщи Алекси Калчев в предаването „Добър вечер, София“. Поканени са всички софиянци и гости на столицата. Събитието ще започне с концерт на изпълнителите от Сезон 11 на "Гласът на България". Гвоздеят на вечерта е участието на Гвардейския..
Инициативата "Посланици на културата" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната..
Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на..