Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Данко Калапиш - директор на 107 ОУ ”Хан Крум”, София:

“Отново заедно” е една прекрасна възможност за много деца

Туроператорите са също доволни от възможността, макар и затруднени от кратките срокове

Снимка: Дарина Григорова

Интересът към националната програма “Отново заедно” до момента е голям. 1118 ученици от 46 училища са първите, които ще заминат на лятна почивка по Националната програма „Отново заедно“, според заявките в Министерството на образованието до 28 юни. Ще ги придружават 120 учители или други педагогически специалисти.

“Националната програма “Отново заедно” е една прекрасна възможност за много деца и ученици от София и цялата страна да се възползват от безплатни почивки. Въпрос на организация на всяко училище е дали ще може да организира и проведе такива летни почивки, предвид късия краен срок, в който програмата беше одобрена и спусната към училищата. Като цяло програмата е добра и лично аз се надявам да влезе за програмно финансиране и за следващите години”, казва Данко Калапиш - директор на 107 ОУ ”Хан Крум” в Лозенец.

Според него критериите, спуснати от МОН, са ориентировъчни и никой не задължава училищата да ги използва. Краткият срок е създал обаче трудности, защото много отдавна са предвидени летните лагери (училището е организирало 5 лагерни смени за това лято). Ако се включи училището, то ще е със смяна през септември.

“Програмата е една прекрасна възможност както за организаторите на детски лагери - туроператорите, така и за децата, които могат да се възползват от нея. За голямо съжаление в много кратък срок трябваше да се определят туроператорите за да изпратят офертите си. Не много ясни бяха в началото и критериите, които бяха поставени”, казва Надя Вълкова - представител на туроператорите, управител на Международен детски център “Бригантина” в Албена.  

Тя обясни, че при лятната почивка за деца има два вида туризъм - туризъм за деца, при настаняване в хотели, където има много възрастни и лятна почивка за деца в създадени за целта летни лагери (детски центрове).

Разликата е много голяма, защото в детските центрове предварително са назначени специалисти аниматори, педагози, но и рехабилитатори, защото програмата за почивка на децата се развива в няколко важни направления - спорт, творчество и задължително провеждане на рехабилитационни мероприятия, защото общуването с морето, слънцето и пясъка също трябва да става под ръководството на специалисти, за да са доволни родителите.

А истината е, че децата чакат с нетърпение да отидат на детски лагер, защото ги очаква море и много забавление.

Чуйте повече в разговорите на Катя Василева, както и мнението на децата в анкетата на Александра Илиева. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09
Петър Теодосиев

Псевдонауката е част от дезинформацията

Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с   , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...

публикувано на 02.11.24 в 12:00
Хелиана Велинова

Пресечната точка между игрите и образованието

Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения.  Говорим и за..

публикувано на 02.11.24 в 11:00

Отвъд форматирането

Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..

публикувано на 02.11.24 в 10:35