Светът днес отбелязва Деня на един от най-популярните плажни женски костюми – бикините.
Този тип бански е съществувал още по времето на Римската империя като гимнастически костюми, разказа пред Радио София Ина Иванова, моден журналист и блогър (The Radiant Cherie).
До ХХ век на жените не е било позволено дори да си показват глезените.
За плуване са използвани дрехи от няколко пласта, дори с тежести, за да не се повдигат от водата.
Коко Шанел се появила в Кан в провокативен бански от 2 части. Със скъсяването на полите женското тяло става все по-видимо и промяната на банския костюм става възможна.
До преди близо 100 години банските се правели от вълна.
С течение на времето и кройките, и цветовете стават по-предизвикателни.
На 5 юли 1946 година французинът Луи Реард успял да уговори своя позната танцьорка Мишелин Бернадини да представи пред публика новия бански костюм от две части. Името му идва от атола Бикини в Тихия океан, на който САЩ изпробва атомна бомба. Ренард решил, че така „ще взриви" модната публика.
Скандалът е налице.
В католическите страни (като Испания, Португалия и Италия) бикините били забранени.
Бикините днес се носят само през лятото. Снимка: ЕПА/БГНЕС
През 1957 година, списание Modern Girl пише: "Не можем да не говорим и за така наречения бански-бикини. Изобщо не можем да си представим, че е възможно едно порядъчно момиче да облече подобно нещо".
Принос за популяризирането на този тип бански има и Бриджид Бардо, която във филма „И бог създаде жената" се появява с такъв бански костюм. След филма, бум на облечени в такива бански има на Ривиерата и в Сан Тропе.
Актуалната мода диктува банските днес да са придружени от много връзки, а цветовете да са пастелни, допълни Ина Иванова.
Чуйте разговора с нея.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..