Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милчо Левиев завинаги - нестихващият разговор с музиката

На 10 юли, в 21.00 ч. на A to JazZ

Снимка: Лили Големинова

Музиката на Милчо Левиев наистина ще остане завинаги. С времето все повече ще си даваме сметка за отпечатъка, който той е оставил върху света на джаза. За историята на създаването на албума SONATA'57, който ще бъде представен тази събота на фестивала A to JazZ, специално за Радиокафе разказа Иван Минчев, продуцент на албума и близък приятел на Милчо.

"През лятото на 2019 той записа пианата и даде насоки на звукорежисьора Валери Костов в Пловдив как да се случва нещата по-нататък. И когато през октомври той си отиде от този свят, всички ние, най-близките му, бяхме в ступор, но след това осъзнахме, че трябва да завършим това негово последно дело." 

Това отнема почти година на екипа, тъй като много музиканти от цял свят участват. Всички те го правят pro bono , записват своята партия там, където са и изпращат файловете в Пловдив. При това говорим за джазмени от класата на Фред Селдън (работил с Дон Елис и Натали Коул, записвал с Елвис Пресли, Майкъл Джексън и Ринго Стар, част от музикалния екип на "Кървав диамант" и "Карибски пирати"), Питър Ърскин  ( тук е достатъчно да споменем Weather Report), Глен Ферис, който преподава в Парижката консерватория, записвал със Франк Дзапа и Стиви Уондър, както и Влатко Стефановски и елита на българския джаз (общо 40 човека).

"Важно е да кажем, че този албум Милчо посвещава на Вики (Аламзиду). Искал е да бъдат написани текстове към тези вариации върху теми от големи композитори като Шопен, Чайковски, Рахманинов, Вила-Лобос, Барток" - разказва Ива Стоянов. И текстовете са факт, създадени от Елефтерия Мавромати. А само след няколко месеца SONATA'57 ще излезе и като LP.

Проектът Mилчо завинаги e представен първо в родния му Пловдив, след това - в Габрово, тази събота е в София, а след това ще гостува на джаз фестивала в Банско. Сформирана е специална формация с бенд лидер Анатоли Дончев, която включва Димитър Семов, Васил Хаджигрудев и Тодор Бакърджиев, и, разбира се, Вики Алмазиду (със специалното участие на Human Touch и Теодосий Спасов), с която музиката на Милчо Левиев пътува. 

Иван Минчев разказва и за многопластовата и космополитна личност на Милчо Левиев, за способността му да открива и забелязва хубавото, независимо от кого е създадено, за това колко много е помагал на младите музиканти, за срещите и работата му с най-големите в света на джаза, за Били Кобъм, който казва "Милчо е моят учител", за Ренди Брейкър и неговите думи как "Милчо превеждаше на музикален език фантасмагориите на Били", за специфичното му чувство за хумор и умението да се радва на живота и да се чувства добре навсякъде по света.

Подробности можете да чуете в интервюто на Лили Големинова с Иван Минчев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отново слънчево, но са възможни и леки превалявания

През днешния ден преди обяд по-значителна облачност ще има над източните райони, като превалявания все още ще има в Североизточна България. В останалата част от страната ще бъде слънчево, съобщават синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология. След обяд главно над планинските райони ще се развие купеста облачност и на отделни..

публикувано на 24.07.25 в 06:45

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39