Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За десета година Arbanassi Summer Music от 14 юли

Юлита Фъсева и дъщеря й Яна
Снимка: Лили Големинова

От 14 юли започва поредното издание на един много красив бутиков фестивал, който от 2010 г. се провежда в Арбанаси. Създава го Юлита Фъсева, контрабасистка, която повече от 20 години е част от Симфоничния оркестър на Антверпен, може би най-добрият оркестър в Белгия.

Юлита Фъсева е родена в България, в семейство на музиканти (родители, сестра, братовчеди), пръснати из цяла Европа. Когато е на 9 г., заминава за Германия, където майка й е поканена да свири. Самата Юлита Фъсева е завършила музикалната академия във Франкфурт. Където и обаче да я отвежда професията, тя винаги през лятото си идва в България.

И понеже е родом от Велико Търново, на сърце й е тази част от страната ни. И един ден, като се разхождат из Арбанаси със своя съпруг, Димитри Местдаг, който свири на обой/английски рог в същия оркестър в Антверпен, и разглеждат прекрасните църкви, той възкликва колко би било хубаво да направят фестивал, да има музика, концерти.

И така, малко на шега, Юлита се обръща към директора на музеите, който всъщност отговаря за църквите и той прегръща тази идея. И фестивалът е факт. На места, където никога досега не е имало концерти.

Благодарение на Arbanassi Summer Music много белгийски музиканти идват в България – и да свирят, и да се влюбят в нея и да дойдат отново. Идват и български инструменталисти, които работят в Западна Европа. Успяват да се съберат на едно място едва в Арбанаси, няколко дни преди началото на фестивала и започват едни усилени репетиции, но по думите на Юлита Фъсева „ние подбираме толкова съвършени музиканти, че въпреки че е в последния момент, „събирането“ на програмата е истинско удоволствие“.

Публиката първоначално, е най-вече, от региона, но постепенно фестивалът придобива популярност и има хора, които пътуват от София за определени концерти.

Всяка година фестивалът има определена обединяваща тема – музика от определена държава или конкретна музикална стилистика. Тази година, поради трудностите с пътуванията и последствията от Ковид, музикантите са по-малко, само 7 и програмата е правена според тези, които могат да стигнат до Арбанаси. Но, както винаги е бил стремежът на Юлита Фъсева, отново има интересни творби, често такива, които рядко или почти никога не са били изпълнявани в България.

Пристига и една оперна певица, чудесно сопрано, „която е голяма звезда в Белгия“ – Лоре Бинон. Останалите музиканти са цигуларката Хеди Керпичиян, която пристига от Страсбург, Демна Гигова (виола), Роберта Верна (цигулка), която току-що спечели  място на концертмайстор в Копенхаген  (сред стотици кандидати), Иво Александров (виолончело), самата Юлита Фъсева и нейния съпруг.

Програмата на фестивала преминава през Моцарт, Берлиоз, Респиги, Елгар и Холст и стига до едни специален аранжимент на сюитата „Уестсайдска история“ на Бърнстейн.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца играят вън

Днес предаването е в Шесто основно училище в София, темата е за достъпността в извънучебно време на училищните дворове , а първи гости са Мая Цанева от сдружение Безопасни детски площадки и Диана Андреева, експерт образование, Национална Мрежа за Децата: Мая Цанева : "Имаме нужда от повече добри примери и положително мислене - това, което е..

публикувано на 20.10.24 в 10:06
Павел Златаров

Моцарт и Менделсон в „Светлини и сенки“ на квартет Филхармоника

Павел Златаров е концертмайстор на Софийската филхармония. Но същевременно е първа цигулка в квартет Филхармоника , който вече няколко години представя своите добре обмислени и задълбочено представени програми пред публиката. В състава на квартета са още Милена Златарова (водачка на виолите в СФ), Ана Иванова, която е помощник - концертмайстор и..

публикувано на 19.10.24 в 20:21
инженер Стоян Митов тъкмо завършил в Дрезден

Историята оживява - инженер Стоян Митов - проект първи

Разговорите са с архитект Татяна Митова. В продължение на 21 години, тя ръководи архитектурно студио “Ами”. То е създадено през 1996 година, като частна практика от архитект Любомир Митов - племенник на инж. Стоян Митов. Продължаваме с  Кристиан Ваклинов - председател на „Гражданско сдружение за теснолинейката“, което безвъзмездно поддържа дома-музей..

публикувано на 19.10.24 в 16:00

Софийски разкази - На кино в стара София

Петър Кърджилов намира доказателства за първа кинопрожекция в България само година след премиерата на братя Люмиер в Париж. За първа прожекция говорят вестници от началото на декември 1896. Тя е в х-л Македония, след това има прожекция и в кафене "България", и в "Славянска беседа". Кои са първите "киносалони", какви интерсни професии е имало около тях,..

публикувано на 19.10.24 в 15:00
Сцена на битка, водена от цар Самуил и сина му Гавраил Радомир срещу византийците – миниатюра към т.нар. Мадридски препис на хрониката на Йоан Скилица, византийски летописец от края на XI в.

Адресите на любовта - цар Самуил и Биляна

Девойката пада жертва на чувствата си към владетеля Една от най-романтичните народни песни „Биляна платно белеше“ е съхранена от братя Миладинови. А Димитър Талев, позовавайки се на реални исторически източници в трилогията „Самуил“,  разкрива коя е девойката от любовната балада. Тя е дъщерята на богомила Дамян, на която българският цар отдава..

публикувано на 19.10.24 в 14:00

Благотворителността е страхотна, а доброволчеството е нейно продължение

Национален ден на благотворителността – интервю с Емануела Иванова от TimeHeroes : "За 12 години над 3000 кампании са се регистрирали в сайта ни, над 97000 души са дарявали време и ценни вещи. Благотворителността е страхотна - доброволчеството е нейно продължение. На ежедневна база не е трудно. Проверяваме всяка организация в платформата...

публикувано на 19.10.24 в 11:58

Най-семплото нещо е и най-въздействащо

Докоменталният филм „ INDIA. A Roadtrip Diary ”. От забързаните улици на базара Чаури в Делхи до деликатната тишина на индийската пустиня Тар, визуалният дневник на Мартин Граховски от едномесечно пътуване заедно с Петър Тухчиев ще ви отведе по пътешествието на една от най-оживените страни в света, разказано чрез комбинация цветни и черно-бели..

публикувано на 19.10.24 в 11:34