Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

При сърдечен арест най-важни са първите минути и всеки може да помогне - ето как

Снимка: Rawpixel

Повече от 10 000 души в България годишно биват засегнати от сърдечен арест. Когато сърцето спре с него спира и кръвообращението. Това означава, че органите и тъканите в човешкото тяло не могат да бъдат захранвани с кислород. В случай на нужда, всеки човек е способен да помогне, а най-важни са първите минути, за да се съхрани човешкия живот, до пристигането на линейка. Това каза в студиото на радио София Мариана Манушева - председател на от Фондация „Първите три минути“.
„Във всяка една минута, в която не се прави нищо, шансове за оцеляване на човека падат между 10% и 12%. Шансът за оцеляване на човек, който е получил внезапно спиране на сърцето е между 2 и 5% в извънболнична среда и около 18-20% в болнична среда. Ако свидетел на инцидента започне да прави веднага изкуствен масаж или изкуствено дишане, той увеличава времето, в което пострадалият може да бъде спасен до 4 пъти. Ако бъде извършена дефибрилация в първите три минути, шансът за оцеляване скача между 50 и 70%“, каза Мариана Манушева.
Това, по което можем да познаем, че човек е получил сърдечен арест е първо, ако той е в безсъзнание. Следва да проверим дали той може да диша нормално, ако се окаже, че не може - считаме, че той е със сърце, което не може да функционира нормално. 
„Първото, което трябва да направим е се обадим на телефон 112 и да кажем на диспечера, че човекът е в безсъзнание и не диша нормално. Първата помощ започва със сърдечен масаж, като ръцете се поставят на гърдите и с дланите се извършват 30 притискания, с дълбочина между 5-6 см. и темпо около 100-120 притискания в минута, след което се извършват две духвания в устата на пострадалия и отново 30 притискания. Редуваме притискания и две духвания до пристигането на автоматичния, външен дефибрилатор. Щом той пристигне се включва и започваме да следваме неговите гласови инструкции“, каза Мариана Манушева.
На интернет страницата на Фондация "Първите три минути" можете да намерите видеоматериали, показващи как се прави сърдечен масаж и изкуствено дишане.
От фондацията стартираха и кампания за предаване на стари автомобилни акумулатори, а със събраните средства се закупуват автоматични, външни дефибрилатори.
Подробности можете да чуете в интервюто на Антония Каменичка с Мариана Манушева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуство, дебати и музика в Студентския дом за Деня на будителите

С изкуство, дебати и музика, на 1 ноември, читалище "Тротоара" ще отбележи Деня на будителите в Студентския дом. Целта на събитието е не просто забавление, а към него да има и добавена стойност, каза пред Радио София Деян Янков – основател на фондация и читалище "Тротоара". "Гледаме да не е само концерти и забавление, а да има смислени неща,..

публикувано на 31.10.24 в 11:59
Директорът на Столичния зоопарк ланд. арх. Добромир Бориславов

Столичният зоопарк - най-големият на Балканите и най-евтиният в цяла Европа

От продажбата на карти и билети Софийският зоопарк успява да върне една трета от издръжката си на Столичната община, т.е. той работи на загуба. При цени от 2 лв. за деца и 4 лв. за възрастни, сме най-евтиния зоопарк може би в цяла Европа в момента. Това посочва директорът на Столичния зоопарк ланд. арх. Добромир Бориславов . Столичният зоопарк е..

публикувано на 31.10.24 в 11:18

Отбелязваме Международния ден на Черно море

Черноморските държави отбелязват на 31 октомври Международния ден на Черно море. На този ден през 1996 г. е подписан Стратегическият план за действие за възстановяване и опазване на Черно море, с който правителствата на България, Турция, Грузия, Румъния, Русия и Украйна приемат, че замърсяването на общото ни море създава рискове за всички. Планът е..

публикувано на 31.10.24 в 09:09

Столичният булевард „Мария Луиза“ става пешеходна зона

Столичният булевард „Мария Луиза“ ще стане пешеходна зона. Това съобщи Общинският съветник и лидер на "Спаси София“ Борис Бонев. Първоначално автомобили няма да се движат в участъка от „Лъвов мост“ до Централната жп гара, а след това и до „Св. Неделя“. Сред плановете са под трасето да се изгради и подземен паркинг, посочва Бонев, цитиран от БГНЕС. Идеята е..

публикувано на 31.10.24 в 08:55
Онлайн семинар

Три държавни институции организират дискусия за измамите в интернет

Комисията за защита на потребителите (КЗП), Патентното ведомство и Европейският потребителски център (ЕПЦ) организират дискусия на тема "Измамите в интернет - новата пандемия" ще се проведе в сградата на Централната патентна библиотека в София, съобщават от КЗП. По време на дискусията експерти ще обяснят какви са опасностите при пазаруване в социалните..

публикувано на 31.10.24 в 08:41

Октомври си отива със слънце

През днешния ден ще преобладава слънчево време. Ще духа слаб вятър от запад-северозапад, в източните райони - до умерен от север-североизток, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология.  Сутринта на отделни места в котловините и низините видимостта ще бъде намалена. По протежението на р. Дунав ще се образуват мъгли, които до обяд ще..

публикувано на 31.10.24 в 07:25

Как устойчивата и красива градска среда зависи от нас?

Как устойчивата и красива градска среда зависи от нас? На този въпрос ще се опитат да отговорят тази вечер (30 октомври 2024 г.) от фондация "Колективът". По време на събитието "Инкубатор за градска среда: Обучение за развитие на общности" ще стане ясно какви са успешните практики за ангажиране на общности за развитието на публичните пространства...

публикувано на 30.10.24 в 17:04