Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радосвет Кукудов за пресечната точка между Копривщица и радиото

Радосвет Кукудов
Снимка: Лили Големинова

Когато нашето Радиокафе пътува, то събира истории. Така Копривщица ни срещна с Радосвет Кукудов, който от 31 години е част от Симфоничния оркестър на БНР. Но същевременно родът му е един от най-старите и най-прочутите в китното градче със славна история. Баба му, Райна Кацарова, е един от създателите на Националния събор на народното творчество Копривщица, който пък е вписан в Регистъра за нематериално културно наследство на ЮНЕСКО. Но началото на рода поставя пра-прадядото на Радосвет. 

"Той е от село Красново, тук недалеч и тъй като е бил най-голямото момче, традицията повелявала да се изпрати да живее другаде, за да не се върти около майка си. Та той идва в Копривщица за да учи за шивач, но го харесват за свещеник и завършва пансиона към новата църква "Свети Никола"  - разказа ни Радосвет Кукудов, - бил е свещеник и по времето на Априлското въстание и е клел въстаниците. След това е арестуван и откаран в Пловдив, но поради присъствието на европейски наблюдатели точно в този момент, оцелява и не е изпратен в Диарбекир. Завръща се в Копривщица, макар и с влошено здраве, и си взима съпруга от стар копривщенски род, имат 7 деца, сред които и генерал Димитър Кацаров. Така започва всичко."

Така стигаме и до споменатата баба Райна, която е фолклорист, работи, а по-късно и ръководи Института по фолклор, първо отделно, после - под шапката на БАН. Била е истински пионер в събирането на песни, хора и обичаи. Обикаляла цяла България, "първо с един камион, като в началото записва на ръка това, което ѝ изпяват или разказват, после се появяват апаратите Престо, които записвали директно на плоча, после идват първите магнетофони". И така запазва 12000 песни и над 1000 хора, напълно автентични. Само преди месец излиза книга, посветена на личността и живота на Райна Кацарова и тя е обявена за почетен гражданин на Копривщица, макар и близо 40 години след нейната смърт. По-важното е, че животът й е бил необикновен и смислен. Радосвет я помни като "слънчева и добра, но непрестанно работеше - сутрин, вечер, зиме и лете, изключително трудолюбива".

Райна Кацарова е била и сътрудник на фолклорния отдел в БНР, но съвместната история на рода и радиото не спира дотук. "Дядо ми Светозар Кукудов е свирил известно време в оркестъра на радиото. Той, заедно със Саша Попов, е един от създателите на Царския оркестър, бил е и негов секретар" - продължава разказа си в студиото в сърцето на Копривщица Радосвет Кукудов. Той самият, освен че вече три десетилетия е част от радиооркестъра и преподава в Националното музикално училище в София, съвсем наскоро пренася част от работата си ... в Копривщица, където преподава в рамките на Академията за брас и ударни, организирана от Българска музикална асоциация. "Имаше много деца от цяла България, наложи се да си извикам втори преподавател, пак от радиооркестъра" - смее се той.

За финал оставихме спомените от детството в Копривщица, в която си "сгушен в планината и можеш да ходиш където си искаш. Аз като малък съм работил и на опитното поле, на което се садяха картофи от цял свят, и сено съм събирал, и кози мога да доя, и да яздя кон без седло съм се научил...да не говорим за чистия въздух и тишината, която само в Копривщица можеш да "чуеш".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44