Когато нашето Радиокафе пътува, то събира истории. Така Копривщица ни срещна с Радосвет Кукудов, който от 31 години е част от Симфоничния оркестър на БНР. Но същевременно родът му е един от най-старите и най-прочутите в китното градче със славна история. Баба му, Райна Кацарова, е един от създателите на Националния събор на народното творчество Копривщица, който пък е вписан в Регистъра за нематериално културно наследство на ЮНЕСКО. Но началото на рода поставя пра-прадядото на Радосвет.
"Той е от село Красново, тук недалеч и тъй като е бил най-голямото момче, традицията повелявала да се изпрати да живее другаде, за да не се върти около майка си. Та той идва в Копривщица за да учи за шивач, но го харесват за свещеник и завършва пансиона към новата църква "Свети Никола" - разказа ни Радосвет Кукудов, - бил е свещеник и по времето на Априлското въстание и е клел въстаниците. След това е арестуван и откаран в Пловдив, но поради присъствието на европейски наблюдатели точно в този момент, оцелява и не е изпратен в Диарбекир. Завръща се в Копривщица, макар и с влошено здраве, и си взима съпруга от стар копривщенски род, имат 7 деца, сред които и генерал Димитър Кацаров. Така започва всичко."
Така стигаме и до споменатата баба Райна, която е фолклорист, работи, а по-късно и ръководи Института по фолклор, първо отделно, после - под шапката на БАН. Била е истински пионер в събирането на песни, хора и обичаи. Обикаляла цяла България, "първо с един камион, като в началото записва на ръка това, което ѝ изпяват или разказват, после се появяват апаратите Престо, които записвали директно на плоча, после идват първите магнетофони". И така запазва 12000 песни и над 1000 хора, напълно автентични. Само преди месец излиза книга, посветена на личността и живота на Райна Кацарова и тя е обявена за почетен гражданин на Копривщица, макар и близо 40 години след нейната смърт. По-важното е, че животът й е бил необикновен и смислен. Радосвет я помни като "слънчева и добра, но непрестанно работеше - сутрин, вечер, зиме и лете, изключително трудолюбива".
Райна Кацарова е била и сътрудник на фолклорния отдел в БНР, но съвместната история на рода и радиото не спира дотук. "Дядо ми Светозар Кукудов е свирил известно време в оркестъра на радиото. Той, заедно със Саша Попов, е един от създателите на Царския оркестър, бил е и негов секретар" - продължава разказа си в студиото в сърцето на Копривщица Радосвет Кукудов. Той самият, освен че вече три десетилетия е част от радиооркестъра и преподава в Националното музикално училище в София, съвсем наскоро пренася част от работата си ... в Копривщица, където преподава в рамките на Академията за брас и ударни, организирана от Българска музикална асоциация. "Имаше много деца от цяла България, наложи се да си извикам втори преподавател, пак от радиооркестъра" - смее се той.
За финал оставихме спомените от детството в Копривщица, в която си "сгушен в планината и можеш да ходиш където си искаш. Аз като малък съм работил и на опитното поле, на което се садяха картофи от цял свят, и сено съм събирал, и кози мога да доя, и да яздя кон без седло съм се научил...да не говорим за чистия въздух и тишината, която само в Копривщица можеш да "чуеш".
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..