“От началото на 2021 г. фондацията организира широкомащабно проучване в 14 държави, включително в такива, в които няма офиси на фондацията. Включени са над 14 хил потребители като българите са над 1000 респонденти. Решихме да проверим какво знаят потребителите за хуманното отношение към животните в модната индустрия.
Около 92% от българите искат модната индустрия да постави като приоритет хуманното отношение към животните. Проучването показва, че 65% са наясно с различните жестоки практики, които се извършват в модната индустрия”, обяснява Тихомир Димитров - представител на Фондация “Четири лапи”.
По думите му през пандемията повечето хора са започнали да пазаруват онлайн и това е довело до това, че са по-добре информирани и грамотни за политиките за хуманно отношение към животните. Около ⅓ от българите избягват стоките с животински произход.
“Това, което нас ни интересува основно е, че като цяло нивото на информираност за порочните практики и за жестокото отношение към животните в модната индустрия, расте сред българското население.
Ще мине много време преди всички потребители да се информират по въпросите, да проучат любимите си марки и стоките, които купуват от тях, откъде ги зареждат. Дали има някаква жестокост, разписали ли са някакви правила и политики, защото много брандове имат добре разписани политики”, допълва той.
Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова.
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..
Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..
За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..
Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..
Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри. Показателен пример за този проблем е..
Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..