Символ на плодородие и изобилие, вкусен плод, обичан както от възрастни, така и от деца, и за който отдавна е известно, че съставките му имат изключително положителен ефект върху организма.
Преди векове лекарите съветват да се яде грозде или да се пие сокът му в случай на главоболие, загуба на енергия, загуба на апетит и други признаци на слабост.
Съвременните учени са направили много изследвания и са доказали, че твърденията на техните предшественици са верни. Консумацията на грозде има много предимства:
Полза за жените
Гроздето съдържа вещества, които намаляват възможността за развитие на злокачествени тумори на млечната жлеза и матката. Подходящ е и за бременни жени, защото укрепва имунитета и подобрява работата на храносмилателния тракт, казва д-р Ирина Попова, цитирана от БГНЕС.
Полза за мъжете
При мъжете гроздето предотвратява развитие на рак на простатата, има благоприятен ефект върху потентността и върху пикочно-половата система.
Недостатъци
Въпреки изобилието от полезни качества и голямо количество витамини и минерали, не бива да ядем грозде в неограничени количества. Гроздето съдържа много захар, предупреждава лекарят - в 100 грама цели 15 грама са захар. Това уврежда стените на кръвоносните съдове. Високият гликемичен индекс на плода повишава апетита и може да доведе до наддаване на тегло. Гроздето съдържа киселина и захар, които имат изключително негативен ефект върху здравето на зъбите.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..