Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рибарица отдавна не е само мостчето на Бенковски

3
С г-жа Пенка Ганева – кмет на с. Рибарица
Снимка: радио София

Как се развиват селският и спа туризъм в Рибарица? Какви са местните традиции и обичаи? Как се стига до резервата „Царичина“ и какви забавления привличат туристите? 

Пръв събеседник е Пенка Ганева – кмет на с. Рибарица:

"Рибарица официално е курорт от 1963, но първата вила е от 1901, а от 1932 има девически пансион, който посреща гости. Рибарица има какво да предложи - вековни гори с богато разнообразие на животински видове. Туризмът изпревари инфраструктурата, но сега тя започва да наваксва. Нямаше пешеходни зони, сега такива се изграждат, заедно с велоалеи.

Нямаше хора по време на пандемията с изключение на тези, които имат вили и имоти, те се върнаха, регистрираха се адресно и половината останаха да живеят и работят. Заедно със софиянци сме 1100 жители. Тук не се усеща пандемията - можеш да се разходиш спокойно, имаме всичко, което ни е необходимо.

Има какво още да се желае - атракции и забавление на туристите. Правим тържества в чест на Бенковски, тук е и къщата на ген. Вазов, в 1911 като тетевенски зет изгражда дома си, а по-късно идва брат му, Иван Вазов.

Местните традиции са живи, има самодейци - особени индивиди, които съхраняват традиции. Правим фолклорен събор на носиите в предпоследната седмица на юли. Сдружение "Рибарица" също събира млади хора, танцьори.

Резерватът "Царичина" граничи пряко с нас, достъпът с автомобили е ограничен - до х. Вежен и х. Бенковски." 

Следва Калина Георгиева – секретар на Народно читалище „Развитие 1931“:

"Чествахме 90 години. Учителите се събрали на чашка ракийка и 28 души подписали учредителен протокол. До тогава е имало родови сбирки. От 1938 с продажбата на дървен материал от горите, дадени на читалището, се купуват духови инструменти. От 1943 се създава танцов състав.

Сега имаме детска вокална група, танцов състав и певческа група, библиотеката ни е втората в община Тетевен. Прекъснахме концертите заради коронавируса, но вече репетираме три пъти седмично."

А ето и деца, които посещават читалището в Детска вокална група "Сборенчета" - Виктория Николова ("Пея от много малка. Никой от семейството ми не пее. Първоначално се дърпах." Пламен е на 12: "Искам да стана известен, да прочуя България. Обичам да пея."

"Догодина ще кандидатствам в Музикалното училище в Плевен" (и двамата). Художественият им ръководител Станислава Стоянова е приготвила песни от тетевенския и северняшкия край. Една от песните е ново откритие - "Ела, либе". Другата е "Рано е ранила" - слушаме ги соло и в дует ("Залюбила малка мома"):

"20 години съм ръководител на групата, част от родителите на тези деца също са били при мен. В малките населени места нещата не стават по-трудно. Хората са много отдадени. Новото поколение иска развитие на фолклора, но ние държим на автентичността. Развитието идва с приемствеността."

Татяна Кръстева е директор на училище "Георги Бенковски" в Рибарица:

"В общественото пространство започва да се усеща по-голямо уважение към професията ни. Обичаме да се справяме с предизвикателствата. Учителите искат да са информирани и това е основната причина да не се ваксинират. Трудна ни беше организацията на обучението онлайн. Опитахме се да приобщим и децата от ромски произход и всички се включиха 100%.

Децата трудно усвояват линията на времето. Наизустяват, изразът им е "това за какво ще ми трябва". Трябва да се намали обемът информация. Днес децата са различни. Проблемите са в масовите училища - неразбирането на децата какво трябва да постигнат. Агресията - също, но не и при нас, класовете ни са малки.

По-добрите ни ученици се насочват към езиковата в Ловеч, Плевен - Музикалното, Тетевен, София."

Стоян Василев представя хотелиерско-ресторантьорския бизнес:

"Хотелите работиха доста по-добре от миналата година. Има колеги, които не са получили средства от държавата. Аз запълвам до 50% масите, не съм кандидатствал за помощ от държавата. Ние сме кътче от рая, чист въздух, вечнозелена природа, прекрасна река. Балканската пъстърва с червени точки не може да се отглежда в развъдник. В голям котел се варва рибката като вид предястие и салата за ракийката. "Ако не бях дошъл в Рибарица, щях да остана чужденец в Майка България" - каква по-голяма реклама за нас от тези думи на Иван Вазов!

За съжаление няма денонощен контрол, има замърсяване на реката и недобросъвестни риболовци, няма зарибяване. Има и бракониери със серкмета, мрежи и ток. Създадохме фондация "Напред, Рибарица" и се интересуваме за европроект за почистване коритото и зарибяване на реката. Трябва да станем по-привлекателни, радвам се, че общинското ръководство прави пешеходни зони."

На финала кметът разказва легендата, свързана със семейството на Цар Иван Асен Втори, а децата от фолклорната група Виктория и Пламен поздравяват с песен.

Рибарица ви чака!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13

Забрана за свободно къмпингуване или ограничаване на личната свобода

Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..

публикувано на 09.05.25 в 18:25

Децата трябва да развиват критично мислене

Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на комфорт. Аз изпитвам голямо удоволствие от това да разбираш и да разсъждаваш и смятам, че когато..

публикувано на 09.05.25 в 18:23

Шестото издание на Sofia Summer Fest отново ще радва малки и големи

Това лято педстои шестото издание на Sofia Summer Fest. Ради Георгиев и Борко Чучков гостуваха в предаването “Добър вечер, София“ , за да разкажат за предстоящото шесто изданиe на Sofia Summer Fest, което започва на 10 юли 2025 година, с двудневен музикален маратон.  То ще бъде открито отново от певеца Васил Найденов, а на втория ден от..

публикувано на 09.05.25 в 17:33