Колко значим е първи клас задецата и родителите и какви са проблемите и кризите, през които може да премине едно дете при първия сблъсък с учебната среда? Как да направим плавен прехода между детската градина и училище? И как да подкрепяме първокласника, без да го натоварваме с високите си очаквания? Тези и още любопитни теми, свързани с емоционалната интелигентност на децата коментира експертът Камелия Тодорова от "Академия за емоционална интелигентност":
Предизвикателството за първокласника е в промяната, която се случва бързо и неусетно. Хубаво е родителите да започнат да подготвят детето си година по-рано за този преход. Могат да прилагат упражнения за концентрация и внимание, да дават задачи, които изграждат умението да задържат вниманието си повече от 30 минути или да спазват предварително зададени правила. За един ученик е важно да уважава авторитета на възрастните – родителите и учителите.
Трудното е, когато детето не иска да се отделя заради страх от непознатото или раздялата с родителя. Агресивното поведение също може да се прояви с тръгването на училище. Тогава консултацията с психолог е много полезна. Хората не трябва да се плашат от това.
Децата срещат трудност и с домашните - говорим за отговорности и задължения. Едно от важните неща е да дадем свобода на детето да експериментира, да пробва, да не се страхува от грешки. Добре е родителите да подкрепят децата, когато сбъркат. Неуспехът може да се превърне в игра.
Позитивното е, че училището е място, където децата играят, създават приятелства, учат и се изявяват. Препоръчително е до 4 клас те да бъдат записвани на извънкласни занятия, в които са добри, за да придобият увереност.
„Трябва да говорим с детето всеки ден – да го питаме как е минал денят му, как се е чувствало. Като е много важно ние самите да умеем да споделяме така, че да го учим какво означава да отразиш деня осъзнато – какво те е затруднило, какво те е изплашило, какво те е зарадвало, за какво си благодарен. С детето се общува с отворени въпроси, за да го провокираме да разказва.“
Ролята на родителите в този процес е да се интересуват как се чувства първокласникът в новата среда и да го подкрепят във всички начинания. Полезно е да го изслушаме и да се стараем да го разберем, а не да отричаме емоциите му.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..