Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Маджирски: Развитието на София винаги изпреварва плановете

Според урбаниста в кв. „Манастирски ливади - изток“ има потенциал за повече публични пространства, но засега се строи частно, а не се изгражда публична инфраструктура

Снимка: ФБ/кв.Манастирски ливади-изток

В сравнение със западната част, в квартал „Манастирски ливади - изток“ има потенциал за реализиране на повече публични пространства. Има и устройствени планове, които да са в полза на подобна реализация, обясни пред Радио София Васил Маджирски от Съюз на урбанистите в България (СУБ).

Намалява възможността да видим действащи въздушните клинове, залегнали в общия устройствен план на града. Коритата на реките би трябвало да са държавна собственост, но в квартала има абсурдната ситуация река да е частна.

Маджирски отбеляза, че през 90-те години е разработен устройствен план за „Манастирски ливади – изток“, който е предвиждал логично градоустройствено развитие със сравнително ниски параметри на застрояване, включително и терени за детски градини и училища. При скоро направени проучвания на СУБ жителите в квартала не са 16 000, както се е предвиждало, а капацитетът е повдигнат до около 30 000. След плана обаче се стига до окрупняване на имоти и през 2009 г-  - промени, които позволяват по-високи параметри.

„Това, което днес наблюдаваме, е използване на терените за достигане на максималните параметри за застрояване“, допълни урбанистът.

В проучване („Целеви и проблемен анализ“) на СУБ от 2018 г. жители на „Манастирски ливади - изток“ са посочили като проблеми липсата или недостатъчна инфраструктура, необходимост от достъп до повече зелени площи, детски градини, училища и други обекти. Много хора са избрали квартала заради близостта до Витоша и надеждите им за разумно градоустройствено развитие, но сега вече са разочаровани, каза още Маджирски.

Според него развитието на София винаги изпреварва предвижданията на плановете.

Градският стандарт на СУБ дава възможност за действия на негова основа, но е въпрос на управленска и политическа воля да бъдат прилагани такива инструменти. За съжаление нерядко документите, които са свързани с планирането на София или части от нея, остават само на хартия, без да се използват, допълни още урбанистът.

Чуйте разговора с него.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08