Българска онлайн платформа за социалните предприемачи вече функционира успешно.
Тя има за цел да свърже всички заинтересовани страни в този област, да представи примери за успешни инициативи, както и правителствени и неправителствени организации, които имат програми за подпомагане на социални предприемачи в страната, да посочат представители от националния и международен бизнес, готови да подпомогнат каузата.
Става дума за фирми и компании, които подпомагат хора с увреждания или друго неравностойно положение, включително и с обучение и работни места.
Видовете социални предприятия са много и прилагат различен бизнес модел и начин на финансиране.
Платформата е създадена по белгийски пример, за който в ефира на Радио София разказа проф. д-р Николай Денчев, заместник-ръководител на катедра „Бизнес“ към Свободния университет в Брюксел и един от създателите на сайта.
В Белгия има межда 17 и 18 хиляди социални предприемачи. В България социалните предприятия са около 3500. В Европа 10% от икономиката се дължи на социалното предприемачество. Проблемите в различните страни са съпоставими, посочи Денчев.
„Социалните предприемачи произлизат от определени инициативи – може да са от църквата, от фамилен бизнес, който е готов да прави дарения, от държавата.“
Към каузата като партньори са привлечени УНСС, „Клъстер Тракия икономическа зона“ и Националния съюз на ТПК.
„Социалното предприемачество се нуждае от хора с много енергия, добри идеи и желание да разрешават социални и екологични проблеми в страната, а те са много“, подчерта проф. Денчев.
Чуйте целия разговор с него.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..