Една трета от симпатизантите на „Продължаваме промяната“ на Асен Василев и Кирил Петков са разочаровани избиратели, гласували за „Има такъв народ“, показват данни на социологическо проучване, проведено през септември от изследователския център „Тренд“. Около една четвърт идват от „Демократична България“. Останалите привърженици на новата формация са от всички други политически сили. ИТН се очертава като основен електорален донор, обясни пред Радио София Димитър Ганев, основател и директор на ИЦ „Тренд“.
Скоро около проекта на бившите служебни министри ще се изяснят неизвестни – листите за изборите ще покажат нови лица, които вероятно ще са познати в местните общности, както и казусът по гражданството на Петков.
И двете кандидатури за президент – на Лозан Панов и Анастас Герджиков, са най-доброто, което основните формации, които стоят зад тях, можеха да излъчат, смята Ганев.
Въпреки, че демократичната общност е нехомогенна, Лозан Панов е претендент, чиято личност се приема безкритично.
ГЕРБ повече от година бяха в политическа изолация и търсят широка подкрепа за кандидатурата си. Проф. Герджиков не е издигнат партийно, за да може той да се приеме по-лесно от определени среди.
Със сигурност ректорът на Софийския университет не би отблъснал симпатизанти на ГЕРБ-СДС, но към електоралния корпус от 600 хиляди души може да се търси и прибави някаква периферия избиратели.
„Ако има шанс някой да победи Румен Радев, то това е проф. Герджиков. Затова ще бъде изключително важна стъпката на Панов, ако реши да подкрепи някого за евентуалния втори тур. Около 300 000 гласа са от ключова важност и може да наклонят везната в нечия полза“, коментира още Димитър Ганев.
Той очаква около и над 50% избирателна активност на изборите 2 в 1.
Според него в 46-ото Народно събрание не се стигна до съставяне на правителство, заради липсата на политически опит при „Има такъв народ“. Това попречи на депутатите им да стигнат до по-задълбочени преговори. За подхода си съпартийците на Слави Трифонов ще си платят със загуба на част от електоралното доверие.
ИТН носи най-голямата отговорност за това, че не се състави кабинет, показват социологическите данни. Не се знае ерозията в доверието докъде ще стигне.
С Димитър Ганев разговаря Лъчезар Христов.В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...