Софийската Телефонна палата е изградена по проект на Станчо Белковски и Борис Йолов. Строежът ѝ започва през 1938-1939 г. и е окончателно завършен едва през 1949 г. Това е първата сграда на телефонна палата, но по-късно такива сгради са построени и в други големи градове на България.
На мястото на днешната ул. „Ген. Гурко“ №4 преди около век е имало девическа гимназия, разказа пред Радио София урбанистът Здравко Петров.
За участие в конкурса са поканени определени архитекти. Белковски печели с това, че видът на сградата много добре се вписвала със съседната – на пощата.От другата страна на ул. „Ген. Гурко“ е трябвало да бъде изградена нова сграда на общината, която се предвиждало да бъде в подобен стил.
Сградата на Телефонната палата (БТК) беше купена през 2017 г. от бизнесмена Васил Божков за 17,3 милиона евро чрез дружеството „НГ Пропърти“. Идеята беше тя да се превърне в мнoгoфyнĸциoнaлнa cгpaдa c излoжбeни плoщи, oфиcи и тexнoлoгични пoмeщeния.
През 2020-а от Дубай Божков съобщи, че върху сградата е наложен запор заради невнесен ДДС „от евентуалните бъдещи приходи от продажба на билети“.
„В такъв случай ощетеното лице следва да се запознае с мотивите и обстоятелствата, заради които е поискат запорът и след това евентуално възбраната да бъде обжалвана“, коментира пред Радио София адвокат Любен Димитров.
Докато няма влязъл в сила ревизионен акт, който да потвърждава такива задължения, по-нататъшни действия няма да се предприемат. В момента са възбранени отделни обекти от сградата, така че ако се наложи, може само части от нея да бъдат продадени и „осребрени“.
В момента Божков не е лишен да я ползва като стопанин, но не може да се разпорежда с нея като собственост.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Продължават сигналите за неприятен мирис и вкус на водата в някои части на София. След покана от "Хоризонт" към РЗИ-София беше получен писмен отговор, в който се посочва, че в периода 30 май - 13 юни в Инспекцията са постъпили 13 сигнала, касаещи влошеното качество на питейната вода по показатели вкус и мирис при потребители с адреси в райони..
"Един джаз ден в Борисовата градина" се завръща на 22-ри юни с пето юбилейно издание на Лятна сцена в Борисовата градина, с богата музикална програма и вход свободен за всички граждани и гости на столицата “Пет години са немалко, от една страна и твърде малко, от друга страна. Имаме още много какво да кажем. Споделихме много емоции през изминалите..
След пилотното издание на фестивала " На кино, на село " през юли-септември 2024-та в Трудовец, тази година организаторите провеждат първото издание с общо 60 кино-събития в 10 села от април до октомври. "При представянето на фестивала в Трудовец, Ботевградско, в програмата имаше три филма. След това имахме специална селекция "Новите..
Спешното отделение на ИСУЛ получи поредното признание на 10-то издание на Medical Awards 2025. Лекарите ще бъдат наградени на церемонията на 3 юли. Отделението е финалист в категория "Лекари с кауза". Със своя опит, знания и умения лекарите от Спешното отделение на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ" могат да бъдат част от екипа на всяка европейска болница,..
От 1 до 6 юли 2025 г. ще бъде преустановено топлоподаването към потребителите на всички микрорайони на ж.к. "Люлин“, съобщават от "Топлофикация - София“. Причината за спирането е извършването на годишен планов ремонт в ОЦ "Люлин" и по топлопреносната мрежа. Ремонтните дейности са част от програмата за профилактика на основните съоръжения, както..
" Партньорството на ГЕРБ с БСП на общинско и на национално ниво започна благодарение на мен . Не може да се пренебрегне професионализмът на Стоян Братоев или моето мнение. Иван Таков (председател на групата на БСП в СОС) не очакваше, че аз няма да отстъпя." Така Ваня Григорова обясни част от мотивацията си миналата седмица да обяви, че..