Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Атанасов: Бебетата до 1 година и тийнейджърите – с най-голям риск сред децата от тежко боледуване от Covid-19

д-р Цветелина Великова и д-р Александър Атанасов
Снимка: Радио София

България е феномен по-ниско ваксинационно покритие и рекордьор по смъртност от Covid-19. Шанс за промяна обаче има. Около това се обединиха гостите по темата в студиото на Радио София - имунологът д-р Цветелина Великова, педиатърът д-р Александър Атанасов и студентът в МУ Пловдив Даниел Георгиев. Тримата заедно са администратори на популярната Фейсбук група „Ваксини“, чиято цел е да разобличава митовете за ваксините и да консултира колебаещите се, като ги насочва към базирана на доказателства достоверна информация.

„На мен ми се искаше населението в България да вземе информирано решение и да избере да се ваксинира, мислейки за здравето си на първо място и за здравето на своите близки. Възможно е тези зелени сертификати да са нашия шанс, за нашата страна да постигне по-голямо ваксинационно покритие“, каза имунологът д-р Цветелина Великова.

Според д-р Александър Атанасов мярката "зелен сертификат“ е закъсняла и недостатъчна.

„Надявам се да има своя положителен ефект. Сутринта влязох в социалните мрежи и видях, че внезапно пред ваксинационните центрове са се оказали опашки от хора, които кой знае защо в предишните дни ги нямаше там. Важен е крайният резултат, в крайна сметка“, каза педиатърът.

Той добави, че дифузното разпространение на вируса може да бъде овладяно с двуседмичен локдаун.

Българинът има много ниска критичност към информацията, която получава, добави студентът в МУ Пловдив Даниел Георгиев.

„Всеки, който има интернет, може да напише, каквото и да е. В един момент, липсата на критичност довежда до това, че другата страна веднага вярва, на това което се пише, няма проверка за него в източници, които са име в науката, в медицината. Това не е правилно", каза студентът.

Според д-р Великова не е дискриминация, че хората които имат наличие на антитела не са включени в зеления сертификат.

Предишно боледуване, не предпазва от следващо преболедуване, което да е тежко и фатално. Знаем, че ваксината предпазва от по-тежко боледуване и почти 100% предпазва от смърт“, добави тя.

По думите й, наличието на антитела след преболедуване не е противопоказание за ваксинация.

„Имунната система е изключително интелигентна и комплексна, която може много добре да се регулира. При наличие на антитела, ваксинацията би оптимизирала имунния отговор, без това да доведе до никакви вредни ефекти за организма“, каза д-р Цветелина Великова.

Според педиатъра д-р Александър Атанасов, в детска възраст симптомите на Covid могат да бъдат много неспецифични.

„Covid в детска възраст, особено в по-ранна детска възраст, може да протече със симптоми на ринофарингит, т. е. с хрема и кашлица. Това, което е по-притеснително и може да насочи да мислим в посока на коронавирусна инфекция е висока температура, без други симптоми, при по-големи деца. Фебрилитет с обрив или конюктивит. Всеки един нехарактерен симптом в тази ситуация може да бъде симптом на коронавирус“, каза лекарят и добави, че коронавирусната инфекция не е безопасна за децата.

„Има две най-рискови групи за по-тежко протичане и летален изход – бебетата до 1 година и тийнейджърите. Това е световната статистика на УНИЦЕФ“, каза д-р Атанасов.

Подробности можете да чуете в интервюто на Катя Василева с д-р Цветелина Великова, д-р Александър Атанасов и Даниел Георгиев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11