Читалището не е просто културен дом. В него се усеща възрожденският дух. Доказателство за това е нашето читалище „Св. св. Кирил и Методий“ в квартал „Красна поляна“. В "Събуди се, София" това изтъкна Георгина Георгиева, и.д. секретар.
Тя разказа, че читалището е основано през 1924 г., а първата сграда е построена от самите хора. По-късно влиза и в строителните планове на Столичната община и пред 1961 г. се открива сградата, позната и днес на софиянци. Библиотеката първоначално е започнала дейността си с дарени книги, а днес е с компютризиран каталог и все още идват малки и големи да заемат и четат различни издания.
Пандемията временно е затворила школите, които привличат почитателите на фолклорните танци, рисуването, балета, музиката.
Георгиева специално изтъкна конкурса “Кръстопът на музите”, който читалището организира от 17 години.
Днес конкурсът вече е международен. Когато не е имало пандемия, се е провеждал парад на участниците по бул. “Витоша” и галаконцерт в НДК.
Още по темата ще научите от разговора в звуковия файл.
Инициативите на читалището привличат малки и големи Снимка: Facebook/ Читалище „Св. св. Кирил и Методий“
Проектът “Мама работи“ е в подкрепа на работещите жени-майки. Изпълнител на проекта е Фондация “Мама има работа“ с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма “Европа“ 2025, в партньорство с НЧ “Мечталище 2024“ и район „Лозенец“. Проектът цели да идентифицира нуждите на работещите жени-майки, да подкрепи тяхното личностно и професионално..
Разкрития на представители на ДБ относно продажбата на държавни имоти с отпаднала необходимост в София. Още преди месец се заговори за терени на няколко километра от сградите на БАН, както и такива в район “Лозенец”, които са предвидени за улици, а преди няколко дни темата повдигна и районният кмет на "Лозенец" Константин Павлов, който посочи, че..
От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..
За събитията и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз, разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...
Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..
Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..