Организацията, обединена срещу употребата на ценни кожи в модата - Fur Free Alliance, от която е част и „Четири лапи“, предаде повече от 880 000 подписа на италианската делегация на Г-20, призоваващи за спешни глобални действия срещу отглеждането на животни за ценните им кожи, във връзка със срещата на върха в Рим.
Целта е световните лидери да чуят призива и да признаят публично, че отглеждането на животни за ценните им кожи трябва да бъде прекратено, за да се опази здравето както на хората, така и на животните, обясни пред Радио София Тихомир Димитров, ръководител на отдел „Програми“ към фондация „Четири лапи“.
Подписката е направена и по повод Covid пандемията и избиването на норки в много ферми. „Увеличават се забраните на такива ферми в отделни страни и се опитваме да тласкаме напред този процес“, допълни Димитров.
Джон Виндинг, председател на Fur Free Alliance (в нея членуват 50 организации от 35 държави), е заявил: „Коронавирусните епидемии във фермите за норки разкриха как нехуманните и неустойчиви условия във фермите за кожи осигуряват идеални условия за разпространение и мутация на вируса. Призоваваме световните лидери да признаят рисковете от бъдещи пандемии, свързани с тази ужасяваща индустрия, и да предприемат спешни действия, за да я затворят завинаги“.
Тихомир Димитров цитира представено проучване от 29 специалисти, в което се казва, че около 75% от заразните инфекциозни заболявания са зоонози – разпространяват се от животни, „те са резултат от неправилното отношение между човека и животните.
„Норките във фермите са поставени в необичайни условия, в тесни клетки и те не могат да изразяват естественото си поведение. Защитаваме холистично схващане, че здравето на човека и животните са взаимно свързани“, изтъкна още експертът.
В България текат дебати по темата за закриването на фермите за норки. По стремежа към хуманно отношение към животните страната ни е в крак с тенденциите в модерния свят.
Около 1570 бранда са се включили в кампания на Fur Free Allianceза отказ от употребата на животински кожи и козина в модната индустрия. Все повече потребители искат да купуват стоки и дрехи, в чийто процес на създаване не е вложено страдание на животно.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с Тихомир Димитров.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..