Не само хората могат да си стават близки. Оказва се, че чрез създателите си и една ферма можа да е близка не само във физическия и географския смисъл.
За това доказателство са семейство Сиана и Иво Тончеви. Те не само избират да живеят и отглеждат децата си на село, не само правят своя ферма, но разширяват дейността си със сайт, страница във Фейсбук (с над 32 000 последователи!), както и дават възможности за абонамент на почитателите на качествената храна и не на последно място организират детски лагери и посрещат деца от училища и градини.
Представят се лаконично с равенство, но не математическо:
Здрава почва = Здрава храна = Здрави хора.
И с признание: Обичаме природата и истинските неща, които прераснаха в естествено раждане, привързано родителство, осъзнатост и усъвършенстване, здравословно хранене, устойчив начин на живот, нулев отпадък, лична отговорност.
Преди 15-ина години се преселват от Варна в софийското село Негован, а когато се появяват децата им, желанието да ги (се) хранят с чиста, качествена храна им дава идеята сами да я произвеждат, разказа пред Радио София Иво, който по професия е агроном:
„Постепенно перфектният райграс започна да отстъпва за сметка на разрастващата се градинка. Появи се и първата оранжерийка, после по-голяма. Докато в момента вече почти няма райграс.“
Към фермерския екип работят и Деян и Матеуш.
Ива и Ема – децата на Сиана и Иво, се включват и помагат само, доколкото им е интересно и могат.
В стопанството има и кучета и котки, скоро ще се настанят и кокошки. (Чуйте какво ще рече кокоши трактор)
Част от методите и инструментите не са много популярни в България.
„Много от инструментите дори нямат български имена. Те щадят както почвата, така и човека - ергономични са – казва Иво, – Не използваме мотика, права лопата и фреза.“
А Сиана подчертава, че вдъхновение са почерпили от детството си:
„Винаги съм искала фермата да е място за срещи със земята, с храната. Да отворим вратите и децата да могат да видят как растат плодовете и зеленчуците.“
Търсят ги и от училищата, и самите родители, които осъзнават колко е хубаво децата да са близо до природата. Да видят на живо това, което учат и разглеждат на картинка в учебниците.
Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова със Сиана и Иво Тончеви.
Сиана и Иво могат да се усмихват не само в Негован, а и в радиостудиото
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..