Не само хората могат да си стават близки. Оказва се, че чрез създателите си и една ферма можа да е близка не само във физическия и географския смисъл.
За това доказателство са семейство Сиана и Иво Тончеви. Те не само избират да живеят и отглеждат децата си на село, не само правят своя ферма, но разширяват дейността си със сайт, страница във Фейсбук (с над 32 000 последователи!), както и дават възможности за абонамент на почитателите на качествената храна и не на последно място организират детски лагери и посрещат деца от училища и градини.
Представят се лаконично с равенство, но не математическо:
Здрава почва = Здрава храна = Здрави хора.
И с признание: Обичаме природата и истинските неща, които прераснаха в естествено раждане, привързано родителство, осъзнатост и усъвършенстване, здравословно хранене, устойчив начин на живот, нулев отпадък, лична отговорност.
Преди 15-ина години се преселват от Варна в софийското село Негован, а когато се появяват децата им, желанието да ги (се) хранят с чиста, качествена храна им дава идеята сами да я произвеждат, разказа пред Радио София Иво, който по професия е агроном:
„Постепенно перфектният райграс започна да отстъпва за сметка на разрастващата се градинка. Появи се и първата оранжерийка, после по-голяма. Докато в момента вече почти няма райграс.“
Към фермерския екип работят и Деян и Матеуш.
Ива и Ема – децата на Сиана и Иво, се включват и помагат само, доколкото им е интересно и могат.
В стопанството има и кучета и котки, скоро ще се настанят и кокошки. (Чуйте какво ще рече кокоши трактор)
Част от методите и инструментите не са много популярни в България.
„Много от инструментите дори нямат български имена. Те щадят както почвата, така и човека - ергономични са – казва Иво, – Не използваме мотика, права лопата и фреза.“
А Сиана подчертава, че вдъхновение са почерпили от детството си:
„Винаги съм искала фермата да е място за срещи със земята, с храната. Да отворим вратите и децата да могат да видят как растат плодовете и зеленчуците.“
Търсят ги и от училищата, и самите родители, които осъзнават колко е хубаво децата да са близо до природата. Да видят на живо това, което учат и разглеждат на картинка в учебниците.
Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова със Сиана и Иво Тончеви.
Сиана и Иво могат да се усмихват не само в Негован, а и в радиостудиото
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..