Обществени консултации за изготвянето на Национален антираков план 2021 – 2030 г. събират лекари, експерти от здравния сектор и европейските институции, за да обсъдят ангажиментите на страната ни за профилактика, лечение и последващи грижи, свързани с диагнозата рак.
Напоследък може да се отчете, че все по-навреме пациентите се обръщат към профилактиката на онкологичните заболявания, полагат необходимите усилия дори и да няма национален раков скрининг. Особено активни в това отношение са жените, заяви пред Радио София проф. Асен Дудов, председател на Българското онкологично научно дружество (БОНД).
За съжаление Covid пандемията предизвика страх и отдръпване на пациентите и доведе но натрупване на случаи с напреднало заболяване.
Проф. Дудов припомни, че Европейският антираков план е инициатива, започната от Манфред Вебер, а структурираният план беше представен на 4 февруари 2021 г. от Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия.
Обезпечени с финансови средства 4-те основни стълба на плана: профилактиката, ранната диагностика и лечение, цифровизация на процесите и не на последно място - подобряване качеството на живот на пациентите.
Европейският план предвижда изравняване на възможностите и това е особено важно за България, която е в неравностойно положение за диагностика, лечение и скрининг на онко болестите, подчерта проф. Дудов.
Част от сроковете за включване са до края на годината.
Реалистично е да се случи, не разчитаме на институциите, допълни председателят на БОНД.
„Всеки пациент, които провежда химиотерапия, прицелно или имуноонкологично лечение, би могъл да се ваксинира срещу Covid-19 поне два дни преди вливане на лекарство, или два дни след това. Пациент на лъчева терапия може да се ваксинира дори по време на терапията“, обясни специалистът.
Болни, на които предстои хирургична операция, могат да се ваксинират седмица по-рано или две седмици след интервенцията. Желателно е все пак да се извърши консултация с лекуващия онколог.
С проф. Дудов разговаря Катя Василева.
Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..
Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..
Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..
Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..
Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..
НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..
Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..