Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дарихме над 117,2 млн. лв. през 2020 г., половината са от компании

Снимка: dfbulgaria.org

„Здравеопазване“ е сферата, за която компаниите са дарявали най-много през 2020 г. В отговор на кризата с Covid-19 и апелите за помощ от страна на институции и болнични заведения, корпоративните дарения бяха предимно на финансови средства и материали (специализирана апаратура, тестове, дезинфектанти, лични предпазни средства). Освен за здравеопазване, компаниите даряваха и за инициативи и проекти в образователната и социална сфери, свързани с необходимостта от трансформиране на подкрепата за най-уязвимите в кризата.

Това се казва в доклад на Българския дарителски форум (БДФ) с проучване и анализ на тенденциите в дарителството у нас.

Общият обем да направените дарения надхвърля 117,2 млн. лева.

Най-голям дарител на финансови средства са компаниите, следвани от фондациите. Индивидуални дарители се нареждат на трето място.

Компаниите са дарили почти половината от предоставената подкрепа (58 011 004 лв., 49%).В сравнение с предходната 2019 г. се забелязва ръст от 30% за даренията от физически лица.

„Изглежда странно, но точни в годината, когато трябваше да преодоляваме много изпитания, хората се показаха като по-щедри. Явно изпитахме потребност да проявим емпатия, да виждаме и откликваме на човешката нужда“, коментира пред Радио София Боряна Кирилова, програмен мениджър от БДФ.

Covid кризата (здравеопазването) е изместила образованието като предпочитана сфера за частните дарители през последните години. Началната вълна от материали за болници и подкрепа за медиците след това е преминала към дарения за преодоляване на социалните последствия.

Водеща мотивация за даряване не е някакво данъчно облекчение, колкото кауза, решаването на проблем. Нараснали са ролята и доверието у гражданските организации.

Бизнесът реагира адекватно. Дори големи компании, изненадващо бързо са сменили приоритетите си при появата на коронавирусната пандемия.

„Все повече компании са убедени, че всяко едно предизвикателство в обществен план ги засяга пряко. Оттук идва желанието от тяхна страна да влагат усилия и средства за преодоляване на възникналите трудности и препятствия. И у нас фирмите осъзнаха и отчитат успехите си не само с печалбите си, но и с приноса си към обществото“, коментира Габриела Маринова от Българския форум на бизнес лидерите (БФБЛ).

По думите ѝ корпоративната социална отговорност (КСО) се разви доста и е фактор както между конкуриращите се фирми, така и в очите на самите служители. И КСО се забелязва както от обществото като цяло, така и от младите хора, потенциални кадри в съответната сфера.


Чуйте разговора на Катя Василева с Боряна Кирилова и Габриела Маринова.

  • За 16-та поредна година БДФ обявява конкурса „Корпоративен дарител“. Той отличава компаниите с инвестиции в значими каузи, популяризира добрите практики в корпоративното дарителство и налага високи стандарти за КСО в България.
    Срокът е 5 ноември
    2021 г., а категориите и начина за кандидатстване може да видите тук.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историческият музей в Самоков вече е и с виртуален достъп до експозициите

"Все пак това е бегло запознаване с богатите ни експозиции, създавани десетилетия", вметна директорът и припомни за образователните програми и практически занятия, които се изпълняват с участието на млади хора. В момента музейните служители работят усилено за отваряне и на дигитална библиотека. Предстои да бъде оборудвана нова зала,..

публикувано на 31.10.24 в 18:59

Как да избегнем интернет измамите при онлайн пазаруването

Кръгла маса на тема: "Измамите в интернет – новата пандемия“ организираха Патентно ведомство на Република България, Комисията за защита на потребителите и Европейски потребителски център – България.  Дискусионният форум бе със специалното участие на Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП). По време на кръглата маса..

публикувано на 31.10.24 в 17:49

Задържаният за убийството на жена в кв. “Младост” остава за постоянно в ареста

Задържаният за убийството на 77-годишната жена от столичния квартал “Младост” Михаил Ценков остава за постоянно в ареста.  Софийският градски съд определи най-тежката мярка за 41-годишния рецидивист, който е осъждан за грабежи и изнасилване, а преди по-малко от 2 месеца е излязъл от затвора, където е излежал 19-годишна присъда за убийство.  Ценков е..

публикувано на 31.10.24 в 17:33

Нов център на EIT у нас поставя България на европейската карта на иновациите

Европейският институт за иновации и технологии (EIT) , орган на Европейския съюз, започва най-новия си съвместен център в България . Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес,..

публикувано на 31.10.24 в 17:16

"Джобен фестивал" с есенно издание от 1 до 3 ноември

В три поредни дни, от 1 до 3 ноември, в "Ателие Пластелин" ще се състои есенното издание на "Джобен фестивал". Той се организира два пъти годишно и включва в себе си всички сфери на изкуството. Фестивалът навършва 12 години, каза пред Радио София създателят му Светослав Николов. "В началото си мислех, че това ще бъде поредното нещо,..

публикувано на 31.10.24 в 16:16

Защо е важно часовете на учениците в малките класове да започват по-късно?

Първият учебен час да започва в 9 часа, а не в 7,30 или 8 часа , настояват родители на ученици от първи до четвърти клас. От поне 10 години Асоциация "Родители" застъпва по-късното започване на класната работа и настоява всички училища да преминат на едносменен режим на обучение , за да може това да стане реалност. "Когато повдигаме..

публикувано на 31.10.24 в 15:42
Строителите работят по Сектор А на бъдещия стадион.

Започнаха изкопните работи по Сектор “А” на стадиона на ЦСКА-София в Борисовата градина

От ЦСКА София и “Главболгарстрой” показаха на медиите прогреса по строежа на стадион “Българска армия”. Строителството върви с доста добри темпове, като е съобразено с опазването на екоравновесието в Борисовата градина и се стреми към минимално влияние върху околната среда в парка. “Всички фази на проектиране са завършени, сега предстои най-хубавата..

публикувано на 31.10.24 в 14:43