Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проект дава инструкции в стил "Направи си сам"

В офиси и домакинства можем да отглеждаме зелени култури в мини градски градини

За кратко време е възможно да се произведет различни по вид и брой зеленчуци, плодове, подправки, билки

Снимка: interregeurope.eu

Комплекти за изработка на вертикални мини градски градини (тип „Направи си сам“) измислиха и предлагат експерти и студенти по инициативата за градско земеделие CityZen на Фондация „Приложни изследвания и комуникации“ и Асоциацията за развитие на София.

Първите 6 градски градинари, които ще отглеждат билки, плодове и зеленчуци в новите демо градинки, са:

  • работещите в офиса на програма „Зелена София“ на Столичната община,
  • в София Лаб при Асоциацията за развитие на София,
  • в Столичната библиотека - филиал „Сердика“,
  • в София Тех Парк в сграда Инкубатор,
  • в Супермаркет КООП на Централния кооперативен съюз,
  • гражданите в жилищна кооперация в София.

Конструкциите за градските градини бяха измислени и изработени по време на две дизайн работилници през октомври в София Лаб на Асоциация за развитие на София с участието на студенти, експерти, доброволци, в партньорство с програма „Зелена София“.

Четири модела бяха изработени в реални по размер прототипи от студенти в УАСГ и техни преподаватели в Makerspace на университета и в домашна среда. Главно условие към студентите бе да използват достъпни материали, предлагани от строителните магазини и магазините за дома, които да са максимално екологични, икономични за бюджета и достъпни за гражданите. Чертежите и ръководствата за сглобяване и засаждане на създадените прототипи ще бъдат на разположение в интернет като ресурси за свободно ползване (open source).

„Проектът е международен, участват 5 държави – Испания, Португалия, Гърция, Германия и България. Дори и по-напреднали в технологично отношение страни, имат сходни проблеми с градското земеделие“, разказа пред Радио София Константин Узунов от Фондация „Приложни изследвания и комуникации“.

Той обясни, че всеки заинтересован, било то бизнес организация или отделно домакинство, ще може да си направи такива градини сам.

„Идеята на вертикалните градини е те да не заемат много място, да могат да се монтират във вътрешна среда с възможност през лятото да бъдат изнесени навън. Мястото е 2х2 метра, но можеш за кратко време да произведеш различни по вид и брой зеленчуци, плодове, подправки, билки.“

Тестовите локации са различни, за да може да се провери как тези градинки ще се отразят на качеството на живот и на средата като цяло.

Чуйте разговора на Лили Големинова с Константин Узунов.

  • От участниците в проекта отправят следната покана:
    Ако сте домакинство, гражданска или неправителствена организация или имате бизнес в хранителния сектор, ще се радваме да споделите впечатленията си за ефектите от пандемията върху тенденциите за достъпа до свежи продукти и производството на собствена храна в градски условия.

    Можете да споделите опита и препоръките си като отговорите на 10 кратки въпроси онлайн тук до 22 ноември.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всяка година успяваме да докараме нови почитатели

Мариана Карпатова представя поредния шести фестивал " Неотъпкана пътека " и детския лагер преди него: "Свързана съм с фестивала от самото начало. Израснала съм там. От 2018 съм част от инициативната група, до Лора Чекоратова. Районът ни е толкова прекрасен, всички колеги, част от фестивала, са влюбени в Ковачевица и Гоце Делчев. Мястото никога не..

публикувано на 16.06.24 в 11:52
Николай Ламбрев-Михайловски

Пиша, защото мълча

Театралът Николай Ламбрев-Михайловски за четвъртата си книга "Безсънни треви": "Видях се в 4 огледала след анализа на първата ми книга от Михаил Неделчев. Митко Новков представи сега втората. Вяра, надежда, благодарност, надежда, обичана, мечта, сънища, деца, смърт. Пиша, защото мълча. Това са едни по-дълги или по-къси стихотворения. Започнах с..

публикувано на 16.06.24 в 11:12

Общуването с Джейкъб Колиър е страшно лесно

"Мистерията на българските гласове" с Джейкъб Колиър в НДК на 11 юли от 20 ч. - подробности от Бояна Бункова: "Това бе дълъг процес. Беше изразил желание за колаборация още в 2019. В началото на 2020 му писах и получих веднага отговор. Идеята започна от съвместни записи, но те ще са в деня след концерта. На самия концерт ще има и нови произведения на..

публикувано на 16.06.24 в 10:25

Историята оживява - професор Иван Дуйчев

Мъдрите хора казват “Познаването на историята е ключът към доброто бъдеще за един народ.”  А когато говорим за българската история през вековете, има една личност, която излъчва светлина в тъмата и ни дава самочувствие. Тази личност е професор Иван Дуйчев.  За неговите живот и работа ще ни сподели друг дългогодишен учен, филолог, експерт в..

обновено на 16.06.24 в 09:10
 Марин Лесев

Софийски разкази - Българските кулинарни традиции

Марин Лесев е днешният ни гост. Кое е традиционна кухня и защо се среща и скандинавска кухня в българските кулинарни книги, които той колекционира? Колко са видовете мусака? Чуйте го: "Колекцията ми на печатни издания на кулинарна тема е по-голяма от тази в Рекордите на Гинес. Най-старата на български е с 90% преводна литература. Кулинарите ни са..

публикувано на 15.06.24 в 15:00
Теодор Траянов

Адресите на любовта - Теодор Траянов

Поетът Теодор Траянов е обожествяван от любимата си Поетът-символист Теодор Траянов „живял в грях“ 14 години с актрисата и поетеса Дора Дюстабанова. От мига на тяхното запознанство, тя е убедена, че е създадена да обича и да служи на големия талант. Тяхната връзка била любима клюкарска дъвка на столичния бомонд, понеже литераторът бил женен и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00

Какво е безценното за всеки

The Sofianer се завръща! Отново търсим най-впечатляващите творби, които описват София. Този път темата ни е: Какво е безценно за теб в София – интервю с Бистра Иванова от Мулти-Култи: "Получаваме вече първите творби на артистите. Познаваме легендарните корици на Ню Йоркър, станали част от публичния живот. Има течение на световни градове, които..

публикувано на 15.06.24 в 11:30