В рамките на събитието „Коледа в Рим“, екипът на „Радиокафе” се срещна с изпълнителния директор на „Ню Бояна Филм Студиос“ - Ярив Лернер, който разказа за успехите на Киноцентъра в последните години и сподели, че се доверява на добрия екип, който стои зад него.
Ярив Лернер поема поста изпълнителен директор на “Ню Бояна филм” през 2014- та година. Той е продуцент и копродуцент на близо 30 филма. Организатор е на международния фестивал за йога и музика „Udaya Live!“ в България, практикува йога от 18-годишен. От 2002 г. до 2007 г. има успешна кариера като професионален волейболист и треньор. Първата му работа в киното е като каскадьор, но днес е щастлив да бъде в България и да работи за развитието на киноиндустрията:
„Тази година се случи наистина нещо невероятно, за първи път в България се въведе схема за възстановяване на разходите. За първи път всички политически партии се обединиха и предложиха да върнат на всички инвеститори част от инвестицията им под формата на cash rebate. И компанията „Дисни“ си отвори очите за България и вече са тук с желание да работят в България, заради професионалистите, но и заради този нов механизъм.
Тази стабилност, която чакаме и търсим е много важна за нас. Този проект на Дисни се води от най-добрите продуценти по света. Трябваше да се жертва много в тази ситуация с пандемията, трябваше да имаме ясно съзнание за ситуацията, важно е, че хората бяха сплотени, това спаси и нашата индустрия.“
Ярив Лернер днес нарича България свой дом и казва, че страната ни го е спечелила с природната си красота:
„Дойдох в България през 2013 година. Започнах да живея тук, но два пъти в годината се връщах в Щатите, в един момент започнах да се чувствам, когато напускам България сякаш напускам вкъщи, може би защото бях ходил по много малки и красиви места из България, бях се насладил на цялата й красота. Ние сме творчески център за международни таланти, които идват тук и започват да живеят своя живот. Имаме прекрасни професионалисти наистина. Смятам, че затова сме толкова успешни.
Една от борбите, които имаме е, че ни липсват професионални екипи. Мислехме да създадем Филмово училище, ние вече имаме такава практика, но по време на пандемията се наложи да спрем. Ще има подготвителни технически курсове за всеки екип от филмовата индустрия, които ще бъдат водени от най-добрите специалисти в световен мащаб.“
Ярив Лернер създава и Филмова комисия в България, която да подпомага развитието на киноиндустрията като свързва инвеститори с професионалисти:
„Всяка година се срещаме с всички продуценти наоколо, за да планираме и обсъждаме с какво да подобрим киноиндустрията. Всяка страна по света има създадена комисия. България все още нямаше Филмова комисия, тя е член вече на Международната асоциация на Филмовите комисии. Затова решихме да я създадем, вместо да чакаме някой да я направи. А целта е да привлече инвеститори, които да инвестират тук създаване на аудиовизуално съдържание. И на сайта на Комисията, всички могат да се информират подробно какви са условията да се снима в България.“
Като кинопродуцент, заслуга на Ярив Лернер е да покани в България тук да снимат Силвестър Сталоун, Арнолд Шварценегер, Брус Уилис, Долф Лундгрен, Жан-Клод Ван Дам и много други.
„Първата ми работа в индустрията беше като дете-актьор, трябваше да избягам от някакъв лъв, отидох на премиерата и поканих всичките ми приятели да дойдат да гледат и им казвах: „вижте, сега ще ме покажат“, но бяха ме изрязали. Много рано разбрах, че работата ми е зад кадър. Цял живот съм гледал и съм учил от баща ми, израснах в индустрията на кино. Но за един период от 7 години оставих киноиндустрията, работих в сферата на волейбола, готвих, строях къщи, но после заедно с чичо ми се върнах към киното.“
Повече чуйте в звуковия файл в разговора на Анелия Торошанова с Ярив Лернер
Ярив Лернер е роден в Израел, прекарва детството си в Южна Африка, а след време се пренася в Калифорния, където започва работа в киното като каскадьор. Баща му Ави Лернер е създател на филмовите компании Nu Image и Millenium Films, стоящи зад десетки филми. Ярив Лернер прекарва времето си между Калифорния и България.
Компанията
"Ню Бояна филм" е българското дружество на Nu Image, създадена от Ави Лернер преди 28 години. Под шапката на "Ню Бояна филм" работят няколко свързани компании - от продуциране и снимане на собствени филми, през услуги за външни кино, телевизионни и рекламни продукции и предоставяне на сцени и техника, видео и компютърни ефекти, до обучение и академия за млади професионалисти, които искат да се занимават с кино. В студиото са снимани (отчасти или изцяло) блокбъстъри като поредицата "Непобедимите", "Пътят обратно", "Код: Олимп", "Конан Варварина", "Черната далия", "Бодигард на убиеца", "Рамбо" и др., но и много европейски продукции като "Диригентът", "Да обичаш Пабло", сериали като "Плебс" и др.
Приходите на "Ню Бояна филм" за последната досега отчетена година - 2018 г., са 21.4 млн. лв., но с всички свързани компании и дейности оборотът надхвърля 50 млн. лв. В дружествата от групата тук работят около 400 души на постоянен договор, но в един филм като "Непобедимите 3" (изцяло сниман в България) са работили 2000 души.
Десетото юбилейно издание на "Базар на професиите", организирано от Българската мрежа на глобалния договор на ООН ще срещне деца и младежи с компании и професионалисти от различи сфери. То ще се проведе на 29 и 30 ноември в иновационен Форум "Джон Атанасов" на София Тех Парк. "Базар на професиите 2024" ще премине под надслов "Твоето бъдеще по твоя..
Приютът за бездомни хора в Перник става целогодишен. Той е с капацитет за 10 лица и освен подслон през зимата, осигурява на настанените в него и топла храна. Центърът за бездомни хора се намира в кв. "Калкас" и досега функционираше само през зимните месеци. Той е създаден през 2020 г., припомни пред Радио София кметът на Перник Станислав..
В предаването “Радиокафе“ художникът Орлин Атанасов разказа за изложбата „Странни мисли по никое време“, която се открива на 27 ноември в джаз клуб в София. "Никое време“ е времето, в което живеем, а “странните мисли“ го съпътстват, изскачат най-различни, изненадващи и мен самият, затова си мисля, че би била любопитна и за зрителите",..
Три центъра за временно настаняване на бездомни хора работят на територията на София. Капацитетът им е 510 души, като в момента в тях са настанени около 400, каза за Радио София Мина Йовчева – директор на дирекция "Социални услужи за деца и възрастни" към Столичната община. Тя добави, че със заповед на кмета е сформиран и мобилен екип, който..
През месец ноември 10 университета и много културни центрове в страната са домакини на Дните на китайската култура и наука в България . Едни от най-изтъкнатите китайски учени и експерти в областта на хуманитарните науки гостуват в различни градове и изнесоха лекции, споделяйки своя академичен опит както със студентите от релевантни..
Спектакълът "Русалска нощ" е една магия по разказа на Йордан Йовков, създадена от възпитаници на Специализираното училище за ученици с нарушено зрение "Луи Брайл" и Сдружение "Арсов Саунд". “От доста време провеждаме репетиции в училището “Луи Брайл”. Първоначалната идея беше децата да присъстват по време на репетициите, за да можем да ги..
Авария спря топлоподаването на част от живущите в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”. Близо 60 жилищни блока, намиращи се на север от бул. „Юрий Гагарин” са без парно и топла вода от тази сутрин. Сред засегнатите от аварията са две детски градини, три училища и филиалът на ДКЦ-1. Аварията е на главен топлопровод. Работи се по отстраняването й...