Симфония №6 „Патетична“ в си минор (оп.74) на Пьотър Илич Чайковски и Концерт за пиано и оркестър №4 в сол минор (оп.40) от Сергей Рахманинов ще изобразят руската зима в едноименния концерт на Симфоничния оркестър на БНР и солиста Людмил Ангелов, пиано.
Това ще стане в петъчната вечер на 21 януари от 19:00 ч. в зала „България“.
„Руската зима е ужасна – студ, сняг и вятър. В София няма да има студ в петък, концертът е на закрито, така че заповядайте. Програмата – Чайковски и Рахманинов и превъзходна комбинация“, каза пред Радио София диригентът на Радиосимфониците маестро Марк Кадин.
Концертът е труден, но репетициите с Людмил Ангелов текат нормално. Маестро Кадин за пръв път работи с изтъкнатия български пианист.
Любопитното е, че Ангелов за пръв път ще изпълни това произведение на Рахманинов.
Има мнение, че Шестата симфония на Чайковски е върхът в творчеството му и трябва да бъде чута. А композиторът е плодовит, има 1000 творби, припомни Марк Кадин.
„Симфонията е странна. Финалът е с бавна част. Не съм виждал други партитури, при които да има толкова детайлни указания от страна на композитора. Дори има валс, който не е в три че́твърти (¾), а в 5/4. Има магия в тази симфония.“
Преживейте магията, чуйте целия концерт „Руската зима“ този петък.
С Марк Кадин разговаря Лили Големинова.
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..
Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..
На 23 април в галерия "Еритаж" бе открита изложбата "Пътуване във времето" на Мастро Стойчо Зерлиев. Това е негова юбилейна изложба (80г.), която представя картини от почти целия му творчески път. "Това обхваща един дълъг период от моя живот. Още от завършване на художествена академия, а преди това имам и от завършване на художествена гимназия..
В края на тази седмица коментаторите във "Форум" правят преговор на случилото се през изтеклите дни, но и обсъждат горещи теми от деня. Сътресения, пререкания, ежби в Столичната община . Драматичната смята на шефа на "Метрополитен" ЕАД. Денят на Земята беше отбелязан тази седмица. Отговорността за околната среда - лична и корпоративна...