Националният кръг от световния конкурс се организира от Българската мрежа на глобалния договор на ООН. Повече за предстоящото му провеждане и за предизвикателствата, които стремежът към устойчиво развитие поставя пред бизнеса, разказва в ефира на радио София изпълнителният директор на Българската мрежа на глобалния договор на ООН Дарина Георгиева.
„Устойчиво развитие е това развитие, което ни позволява да вървим напред, оставяйки ресурси и за поколенията след нас, мислейки с перспектива за бъдещето“, поясни тя и добави, че целите за устойчиво развитие са приети от ООН и всички държави членки през 2015 година след дълго съгласуване с експерти от всички области на развитие.
Те обхващат на практика всички сфери от живота – от добро здраве, през опазване на околната среда, чист въздух, иновации, отговорно производство и потребление, антикорупция, чиста енергия, защото всяка от тези сфери касае качеството ни на живот и нашия живот лично. „Напредъкът по тези цели показва напредъка ни като общество“, допълни тя.
Бизнесът в момента е изправен през много предизвикателства, които са свързани не само с последиците от ковид кризата, а въобще с човешкия потенциал, с прекъсване на веригите на доставки, изчерпването или нарушаването на природните ресурси, корупцията и т.н. Негова задача е да търси решение как да излезе от тези затруднения като се фокусира не само върху бизнес целите си, но и върху приноса си за обществото.
Според Дарина Георгиева има все повече примери за добри практики в българския бизнес през последните години.
Все повече стават и компаниите, които инвестират в образование, здравеопазване или развитие на дигиталната грамотност „Със сигурност бизнесът днес много повече работи не само за собствения си успех, но и за постигане на обществен принос“.
Националният конкурс, който ще отличи представителите на добри практики в българския бизнес се фокусира именно върху това какъв е приносът на съответната компания в постигане на целите за устойчиво развитие, формулирани от ООН.
Българският финалист ще бъде излъчен в средата на март 2022, а световните носители на приза Ес Ди Джи Пайниърс ще бъдат обявени по време на срещата на върха на лидерите на глобалния договор на ООН в Ню Йорк.
Повече подробности от разговора чуйте в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..