Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Люксембургска сцена за българска музика

Люксембург приветства специална българска вечер с музиката на композиторите Борислава Танева и Георги Арнаудов. Изпълнението бе на самата проф. Танева и още български и чужди артисти. Организатор на събитието отново е композиторката Албена Петрович-Врачанска, която от години живее в тази страна и гради авторитета си:

"Културният институт на Европейските институции от 25 години провежда по един концерт месечно поне 8 пъти годишни и досега български композитори не са участвали. Проф.Танева е свирила няколко пъти там, но за пръв път представя себе си като композитор. Тя изпълни и произведенията на Георги Арнаудов. Представени бяха песенното и клавирното им творчество." (Албена Петрович-Врачанска). 

"В случая с Георги бяхме тук като жури на "Artistes en herbe". Правила съм и преди това програма по мой избор с български произведения от Панчо Владигеров до Христо Йоцов. Важно е българските артисти да имат български репертоар. Концертът сега въпреки неприятното време и КОВИД-мерките напълни залата, нямаше свободно място, направи се запис за радиото, искаха да си купят музиката. Едно е да го изсвириш, друго е да го пропагандираш. В МК има голяма липса на възможности за разпространение на българската култура." (проф.Танева)



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нера Бойкова

Нера Бойкова навлиза в киното като режисьор и сценарист

В предаването "Добър вечер, София" гостува младият режисьор, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи като асистент-режисьор, режисьор и фотограф в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в..

публикувано на 24.07.25 в 12:56
Снимката е илюстративна.

Напълно нормална е зачестилата висока сеизмична активност

Напълно нормална е зачестилата висока сеизмична активност в Аляска, Камчатка и Гърция и няма повод за притеснение. Това обясни в ефира на “Радиокафе” сеизмологът Пламена Райкова . “Не можем да говорим за свръх сеизмична дейност, а областите, където са регистрирани земетресенията са силно сеизмични райони. Особено региона на Аляска, Камчатка - това са..

публикувано на 24.07.25 в 10:11

Започна описването на щетите след големия пожар край Костинброд

Започна описването на щетите след големия пожар в Костинбродско. В района се стигна до евакуация и обявяване на частично бедствено положение заради огнената стихия.  Десетки са пострадалите семейства от засегнатите места – селата Опицвет, Безден и Богьовци. Местните подозират, че пожарът е тръгнал от военния полигон в Сливница заради учение, което..

публикувано на 24.07.25 в 09:26

Предупреждават за нов вид кибер измами

Измамници се представят за комисари от ГДБОП, звънят с искане потребителите да изтеглят или да преведат големи суми в тяхна сметка. Измамната схема се състои в обаждане от измамник, който твърди, че е служител на ГДБОП и предупреждава за изтеглен бърз кредит на името на жертвата.  “От дирекция “Киберпрестъпност” в ГДБОП получихме множество..

публикувано на 24.07.25 в 09:16

Продължава ремонтът на кръстовището на улиците “Оборище“ и “Черковна“

Рехабилитацията на тротоара и паркинга на кръстовището на улиците “Оборище“ и “Черковна“ бяха проверени от район "Оборище", съвместно с възложителя ЦГМ. Дейностите се извършват по програмата на ЦГМ за възстановяване на градската среда, с част от парите, събрани от платеното паркиране в централния район на столицата. Рехабилитацията е в процес и има..

публикувано на 24.07.25 в 08:25
Тодор Славков

Близки и приятели ще се сбогуват с Тодор Славков

Близки и приятели ще си кажат последно сбогом с Тодор Славков през днешния 24 юли. Поклонението ще бъде от 10.00 ч. в ритуалната зала на траурен комплекс "Мира" в София, съобщава "24 часа". Тодор Славков почина на 21 юли в село Асен. Според разследването, внукът на Тодор Живков се е застрелял със законно притежавано оръжие – 22-калибров револвер...

публикувано на 24.07.25 в 07:35

Отново слънчево, но са възможни и леки превалявания

През днешния ден преди обяд по-значителна облачност ще има над източните райони, като превалявания все още ще има в Североизточна България. В останалата част от страната ще бъде слънчево, съобщават синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология. След обяд главно над планинските райони ще се развие купеста облачност и на отделни..

публикувано на 24.07.25 в 06:45