Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Найден Тодоров и музикалната лекота на битието

Сестрите Лабек, Сабине Майер, Готие Капюсон и Мария Жоао Пиреш са сред солистите на Софийската филхармония до края на сезона

Три са нещата, благодарение на които идва успехът, казва в сутрешното ни Радиокафе Найден Тодоров, директорът на Софийската филхармония – “работа, приятелства и късмет“. 

Факт е, че той работи много – в студиото ни дойде след поредното си пътуване до Виена, защото се старае непрестанно да си сверява часовника и често използва почивните дни, за да пътува до Виена, да ходи там на концерти, да слуша гостуващите музиканти и да говори с тези, които би искал да покани в София. Именно от Виена са и много от онези „късметлийски“ приятелства, благодарение на които някои от най-големите имена в света на класическата музика гастролират в столицата. 

Както му казва Юлиан Рахлин (с когото са състуденти от Виена и чието поредно гостуване като солист на Софийската филхармония е само след месец с Първия цигулков концерт на Шостакович) – „когато не познаваш някого, до когото не можеш да стигнеш през агента му, търсиш друг, който го познава“. 

Именно благодарение на Рахлин, Найден Тодоров се свързва лично с Вилде Франг, която наскоро беше в София след категоричното мнение на нейните импресарии, че преди 2025 това няма как да стане. 

Една след друга, детските мечти на Найден Тодоров стават реалност и музикантите от любимите плочи в неговото детство идват в „плът и кръв“ да свирят в зала “България”. 

Други важни познанства, които водят до наистина ценни гастроли са с бившия директор на фондацията „Ленард Бърнстейн“ и бившия директор на Виенската опера. Но, разбира се, факторите в едни преговори са много повече. 

„Някои хора нямат представа, че още преди да стане дума за изкуство и за нивото на оркестъра, агентите имат три задължителни изисквания – зала с над 1000 места, 5-звезден хотел и летище в града“, споделя Найден Тодоров. Е, след това идват и други изисквания, като отличен концертен роял и понякога (както с Марта Аргерич) роялите пристигат и си тръгват с изпълнителя. Но това е напълно нормално за големите…

А сега за предстоящите концерти – започваме със сестрите Лабек – „те са като подарък за рождения ми ден“, казва Найден Тодоров с неизменната си усмивка. Концертът е на 7 април, а говорим за най-известното клавирно дуо в света, като Катя и Мариел се чувстват еднакво комфортно в най-престижните зали в света, на концерти на открито (както през 2016 свирят пред двореца Шьонбрун пред 100 000 души с Виенската филхармония, и в проекти на Стинг. Но може би най-важното, според Найден Тодоров е това, че „толкова много композитори днес пишат творби специално за тях – така тези две сестри правят историята на класическата музика в днешно време“.  Говорим за Филип Глас, Джон Кейдж, Арво Пярт, Майкъл Наймън… 

„В София те ще свирят концерта на Брайс Деснър – колебахме се между него и Менделсон и избрахме по-атрактивния пред по-класическия“, каза Тодоров.

Седмица преди сестрите Лабек пък пристига един от най-големите флейтисти към днешна дата – Еманюел Паю, при това с „феноменалния италиански диригент Даниел Орен – за мен това е един от акцентите на сезона“, добавя Найден Тодоров.

През май се задава Рей Чен – „цигуларят, който постигна удивителен ефект в социалните мрежи – не знам как го прави, пуска видео как свири в къщи и десет минути по-късно са го гледали 10 000 човека. Младите хора са полудяли по него и очаквам да видя как ще реагира младата публика у нас“, продължава разказа си диригентът, който ръководи Софийска филхармония. 

Юни пък се очертава „пианистичен месец“ – започва с Пламена Мангова и Борис Березовски (в една програма), Людмил Ангелов, Евгени Божанов и (тук можем да направим драматична пауза) Мария Жоао Пиреш (19 юни).



„Тя е един от гигантите на пианото, и то не само на нашето време, а на всички времена. За по-широката публика е известна с онази прочута случка в Австралия, когато от самолета отива на генерална репетиция, при това с публика и оркестърът засвирва ….не този концерт от Моцарт, който тя очаква. Мария Жоао Пиреш дава знак на диригента Рикардо Шайи, но той се усмихва и й казва, че знае, че тя ще се справи. И тя се справя – представете си какво й е било, след този първоначален шок“, умее да разказва Найден Тодоров, но пък историята е истинска. И наистина Мария Жоао Пиреш ще свири в София. Както и Сабине Майер, друго безспорно име (в света на кларинета). И при нея има много истории, както когато Херберт фон Караян я назначава в Берлинската филхармония и става скандал, защото е.. жена. Но по-важното е, че е изключителна кларинетистка с фантастична кариера.

И да не забравим Готие Капюсон (той ще свири Вариациите Рококо от Чайковски на 24 март). Без преувеличение, един от най-добрите виолончелисти на нашето време. 

„Неговото гостуване е друга моя сбъдната мечта, отново през приятели се „докопахме“ до него“ – добавя още щрихи Найден Тодоров, който, за да дирижира този концерт, се отказва от ангажименти в Южна Корея. 

А в списъка с мечтаните истински големи музиканти, които да придума да гостуват в София, има още много имена.

Подробности можете да чуете в звуковия файл

Снимките са предоставени от Софийската филхармония



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордан Ефтимов

Йордан Ефтимов: Споровете са резултат от повече внимание

В ретроспекцията на 2024 г. в студиото на БНР-Радио София се включи и поетът, литературен критик и преподавател Йордан Ефтимов . Той направи уговорката, че е нормално неговия взор да се спре по-скоро върху културните събития и явления от последните 12 месеца. Но от друга страна "културата е неотделима от политиката, от спорта и от другите..

публикувано на 31.12.24 в 16:52
Явор Сидеров

Явор Сидеров: България е под влияние на глобални процеси, но кризата на лидерството си е наш проблем

Изпращаме година, в която във вътрешнополитически план българите получихме "повече от същото" . Проведените избори (два пъти през 2024-та) са следствие от 5 предишни. Това коментира пред БНР-Радио София политологът, историк и преводач Явор Сидеров . "Годината не беше розова, но както винаги запазвам надежда и убеждение, че през..

публикувано на 31.12.24 в 15:20

Нумерологът Нели Колева за 2025 година

В конфигурацията на 2025 г. отново участва планетата Сатурн, като това ще продължи до 2029 г., когато двойката се смени с тройка за следващото десетилетие. На двойката отговаря планетата Сатурн, като е важно да се знае, че в зависимост от останалите цифри в годината, Сатурн проявява различни аспекти. Като цяло обаче тенденцията е, че това са неспокойни..

публикувано на 31.12.24 в 14:13
Около 2:30 часа тази нощ бездомни хора са влезли във вагон на коловоз на Централната жп гара в София и са предизвикали пожар. Това съобщиха от пресцентъра на МВР. При инцидента са загинали четирима души. Двама души са пострадали и са транспортирани в УМБАЛСМ

Задържаха двама души за пожара на Централната гара в София

Има двама задържани за инцидента на Централната гара в София от тази нощ, при който пожар избухна във вагон и загинаха четирима души, а други двама са в тежко състояние.  Прокуратурата обяви, че работи по всички възможни версии. Разследването е под ръководството и надзора на Софийска градска прокуратура (СГП), съобщават от държавното..

публикувано на 31.12.24 в 13:28

Къде са решили да празнуват тази година българите?

Тази година се очакват около 700 хил. пътувания на българи в и извън страната ни. Около 120-130 хил. българи ще посрещнат новата година в чужбина, като се очаква също толкова чужденци да посетят България за празниците. Една голяма част от пътуванията сега по Коледа и Нова година са изкупени още в края на септември. Почти до средата на годината..

публикувано на 31.12.24 в 13:15

Националният политехнически музей кани малки и големи на любопитно пътешествие в света на науката

В последния ден на 2024 г. Националният политехнически музей кани малки и големи на любопитно пътешествие в света на науката и техниката. Специално за малките и учениците входът ще е свободен. По-възрастните посетители ще имат възможност да споделят с деца и/или внуци спомени от времето, когато Гугъл още не съществува, а в България се произвежда  „ЕЛКА..

публикувано на 31.12.24 в 11:53

Пиротехниката като символ на тревожност и паника за четириногите

Пиротехниката и новогодишната заря не само тържественост, за фондация "Четири лапи“ те са се превърнали в символ на тревожност, стрес и паника, каза пред Радио София Деница Славова от отдел "Комуникации“ на организацията. Според изкуствения интелект към 2040 г. шумът от пиротехниката ще изчезне напълно в България, а мисията на "Четири лапи“ е да..

публикувано на 31.12.24 в 11:03