Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Борислав Игнатов: За 15 години Столичната община не е придобила нито един частен имот в парк

Арх. Борислав Игнатов

10 800 декара в столичните паркове са частни имоти. Това за 36% от зелените оазиси на града.

„След 15-годишно бездействие сме пред най-лошия кошмар за един град – обясни пред Радио София арх. Борислав Игнатов, зам.-председател на Столичния общински съвет, член на постоянните комисии по устройство на територията, архитектура и жилищна политика и по инженерна инфраструктура и енергийно планиране.

Той обясни, че на 28 януари т.г. изтече законовият срок, в който Столичната община имаше привилегията да придобие парковите части, които са частна собственост – чрез отчуждаване или обезщетение с друг терен.

„Въпреки прекомерно дългия срок, за тези 15 години няма нито един имот в парк, придобит от общината. Излиза, че тези площи не влизат в обществения интерес. Бездействието е скандално. Никога не е приеман план за отчуждителни процедури. Сега собствениците имат свободата да се разпореждат с имотите си. Засега могат да си ограждат имота, а по-късно – да поискат промяна в предназначението“, обясни арх. Игнатов. И предупреди, че до етапа, в който може и да се строи в софийските парковете, ако се наложи, може да се мине и през европейските съдилища.

По думите на общинския съветник вече има предложения на имотния пазар. Интересът и цените ще растат.

Според по-ранни изчисления са били нужни около 1 милиард лева, за да се отчуждят частните имоти в столичните паркове. Сега пазарните цени ще увеличат многократно нужните средства на Общината, и то за покупка на пазарен принцип.

Ще видим ли в софийски паркове такива табели, поставени от частни собственици Снимка: Луиза Лазарова

„15-годишният срок не важи за Общия устройствен план на Столичната община. Апокалиптичната картина на масово застрояване в парковете не е реалистична“, опонира шефът на дирекция „Инвестиционно отчуждаване“ към Столичната община Венцислав Тодоров. – „В Закона за устройство на територията има текстове, които защитават зелената система. Аз нямам притеснения, че след тези 15 години терените ще бъдат преотредени. Но съм съгласен, че трябва да се намери трайно решение. Не е имало случай Общината да изкупува на занижени цени.“

Тодоров допълни, че до две седмици ще бъде довършен регистърът на подлежащите на отчуждаване имоти – не само за зелени системи, но и за улична, техническа или социална инфраструктура.

„Става дума за 23 000 декара. Без законодателна инициатива не можем да продължим напред, за да дадем справедливи обезщетения", каза още шефът на общинската дирекция.

Чуйте разговорите на Антония Каменичка с архитектите Борислав Игнатов и Венцислав Тодоров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Пешева (вляво) и Йоана Милкова

Човек намира себе си на сцената

Четвърто  издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..

публикувано на 13.04.25 в 11:51
Aristolochia labiata - естествено е разпространена в Бразилия, а семената и се използват от местните за лекуване в отвари при стомашни неразположения. Цветовете ѝ може да се видят в 6-та малка оранжерия при колекцията от Бегонии.

Във всеки човек е заложена любовта към цветята

Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...

публикувано на 13.04.25 в 10:48
Лесовъд за един ден

Горската педагогика е предизвикателство и удоволст

Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..

публикувано на 13.04.25 в 09:24
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00