Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга за любовта отново събра поетите Маргарита Петкова и Добромир Банев

Снимка: Изд. „Персей“

Ярките съвременни български поети Маргарита Петкова и Добромир Банев за трети път издават книга, на която ще видим и двете имена на корицата.

След големия успех на „Абсурдни времена“ преди около десетилетие, сега излиза от печат „нецензурираната версия“ на сборника с техни творби.

Любовта е най-абсурдното чувство, но това е прекрасното в нея. За всеки съвременник времената, в които живее, са абсурдни. Винаги нещо го дразни, смущава, иска да му е по-хубаво, по-цветно и по-живо. А иначе животът е прекрасен и трябва да имаме очи да го видим“, отбеляза в студиото на Радио София Добромир Банев.

Той разкри, че в новото издание авторите минават през всички състояния на любовта – от споделеното мълчание, от това - да полетим върху крилете на желанието, приземяването от гравитацията, да ревнуваме, да хвърляме и чупим предмети… и да продължаваме да се обичаме.

Той разказа как с Маргарита Петкова съдбата ги е срещнала – не по случайност, а „по нарочност“. Общуват, сякаш се познават от предишен живот. И всеки си носи своя поетичен стил.

По думите на Банев „Абсурдни времена“ е много различна книга. Има своя сюжетна линия. Неслучайно е поставяна на сцена – в спектакъл с участието на Нона Йотова и Петър Антонов.

„То това си е пиеса, но в мерена реч.
Първата книга, която излезе в 2 части, написахме точно за 13 дни. След точката обаче не можахме да спрем да пишем. И във виртуалното общуване – продължавахме да не се познаваме лично, а само през социалните мрежи, започнахме да се разменяме неща, от които се спуквахме от смях, зачервявахме бузи. Заради пандемията чакахме 2,5 години това издание. Но сякаш сме предвиждали какво може да стане – част от стиховете са за медицински сестри с касинки, за линейки, които влизат в хола, за това, че животът ни е един психодиспансер, че крием лицата си зад маска. В голяма степен ние се оказваме пророци в частта, която не беше публикувана до момента“, обясни поетът.

Той покани всички (по)читатели на премиерата на книгата на 10 февруари от 18:30 ч. в столичния клуб „Ялта“.

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова.

И очаквайте нови песни по стихове на Маргарита Петкова и Добромир Банев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50