От 2011 по призив на ЮНЕСКО, светът отбелязва Световния ден на радиото - както на хората, които го правим, така и на слушателите, а вече и читателите ни. Неслучайно тази година темата е "Радио и доверието" - достатъчно е да проследим тенденциите в България, където БНР се радва на най-голямо доверие в аудиторията (72%). Особено важно е това във времена на криза, като сегашните.
Доверие и достъпност, медийна грамотност - това са ключовете към създаването на лоялни слушатели. Устойчивост и конкурентоспособност - тези към успеха на самите радиостанции.
Слушат ли столичани радио?
"Програмите са много по-пълни/ако трябва да съм честна, по-редовен зрител съм, но радиото ми предоставя по-гъвкаво информация/лично предпочитам да ме развлича и информира по време на пътуване/подкастите на БНР по икономически теми/сега радиото е чудесен другар по време на пътуване" - това са обобщени отговорите на слушатели от София.
Петко Георгиев, един от създателите на "12+3" е първият ни събеседник:
"Основното предизвикателство е качествената журналистика да успее да намери своя път до хората. Ефирното радио е със свита аудитория, слуша се предимно в колата. Затова трябва чрез дигитални канали да стигне до младата аудитория. Лично аз слушам радио докато пътувам, предпочитам програма "Христо Ботев" и подкасти. Новините сега са навсякъде, няма нужда да се чака кръгъл час. Медиите трябва да отиват в дълбочина, да интерпретират теми, които не са част от основния поток. Моделът за финансиране на обществените медии в България открай време е лош. Занижената субсидия върши работа, но е недостатъчна за технологично развитие. Увеличаване на обществено финансиране е път в правилната посока. Това е моделът в много страни по света, тук липсва политическа воля.
Бъдещето виждам в интегриране на платформите, технологично развитие, което да позволява качественото съдържание да стигне до аудиториите на платформите. Дигиталната аудитория може да надмине ефирната, публиката мигрира там."
А ето и мнението на друга радиолегенда от близкото минало - Виза Недялкова:
"Битката за аудитория е много голяма и слава Богу БНР си е първата медия на България. Много хора не знаят, че почти всичко навремето бе на запис, с школувани гласове на говорители, които нямаха нищо общо с обикновения човек. Много важно за нас бе живия микрофон. Всички се учехме от Божана Димитрова. Имахме слушатели, като Асен Поповски, който искаше да знае програмата за всеки ден и се подготвяше, за да се изкаже компетентно, той помагаше на предаванията. Радиото е медия на истината. Лъжата не може да хване дикиш, не става дума за изказа, а за искреността. В телевизията документалното не върви, винаги трябва да има пудра и приповдигнат тон.
Всеки ден е ден на радиото. Последните години се обсъжда ще умре ли радиото. Никога човек няма да престане да се нуждае от един допълнителен глас. Затворени сме в черепните си кутии, в днешно време гласът е много ценен. Днес медиите не говорят, показват само картинки. Усещате, че ви слушат, не сте затворени в студиото. Медийният човек е достатъчно разумен. Обичам гласовете на хората, за мен това е доверието, не искам да знам нещо. Минало ми е времето, има нови, много добре работещи хора, хубаво е човек да си отиде навреме, но ще ми липсва да го слушам.
Липсва ми интервю, не само разговор по телефона. Липсва ми репортаж, очерк, документална дълга тема. Трябва отново да се учим на бавно четене и слушане, на голям разказ."
Доц. Вяра Ангелова от ФЖМК ни говори за радиото по света:
"На практика е трудно да се каже коя е рождената дата на радиото. Много държави се борят за първенството. Смята се, че това е в Питсбърг в 1920 г., но в Аржентина твърдят, че 4 седмици по-рано са имали вече радио. Дълго време държавите от бившия социалистически блок честваха 7 май покрай Попов (1895), но по това време Маркони изобретява радиотелеграфа. Духът на времето създава нова, много естествена медия.
Датата днес е леко изкуствено създадена. Радиото е повече от журналистика. Радиото е музика. Днес можем да кажем, че БНР е значително по-свободно от частните медии. Предизвикателствата са технологични - как да стигнем до младата аудитория, оято живее само в дигиталния свят. Другите са свързани с комерсиалното начало, което изяжда голяма част от живота ни - индиректното влияние на големите корпорации, което не трябва да подценяваме, както и натиска на политиците. Те никога няма да изоставят своята претенция да влияят на умовете на хората.
Радиото има най-голям шанс да оцелее. Радиото е доста по-евтино от телевизията и вестниците, в съвременния свят радиото изглежда по различен начин."
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..
Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..
На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..
Тази вечер от 18:30 часа, в пространството пред НДК се открива чаканият цяла година Christmas Fest , съобщи Алекси Калчев в предаването „Добър вечер, София“. Поканени са всички софиянци и гости на столицата. Събитието ще започне с концерт на изпълнителите от Сезон 11 на "Гласът на България". Гвоздеят на вечерта е участието на Гвардейския..
Инициативата "Посланици на културата" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната..
Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на..