Путин е пълен със страх, че отново някой ще нахлуе в страната му, както е правила преди години Франция и по-късно – Германия. В неговата глава създаването на буферни зони е изключително важно. И когато вижда, че НАТО наближава неговите граници – полудява. И прави неща, които дори той не може да си представи. Ние сме все още много примитивни хора, движени от страха.
Това каза израелския футурист Дейвид Пасиг на Международния форум за иновации Innovation Explorer, който се провежда в София.
Проф. Пасиг е съосновател на Американска футуристична консултантска агенция, преподавател, консултант и автор на бестселъри, специализиран в технологично, социално и геополитическо бъдеще на света.
Досега е предвиждал няколко от събитията, които променят историята и света. През 90-те предупреждава, че в началото на 21 в. предстои терористична атака върху световен символ, няколко години по-късно Ал Кайда унищожават кулите близнаци. 10 години по-рано предсказва сривът на световните пазари през 2008 г.
Действията на Русия днес спрямо Украйна проф. Дейвид Пасиг е предвидил в своя книга още преди 10 години.
На форума той допълни:
„С точната методология беше абсолютно ясно, че Русия няма да приеме стратегиите и развитието на света след разпада на Съветския съюз през 1990 г. И това е заради огромния страх, който движи Русия.
Сърцето ѝ е много близо до западната ѝ граница и е много лесно да бъде достигнато. Това е записано в тяхното ДНК – всеки век досега един или два пъти някой се е опитвал да проникне в Русия и да превземе нейното икономическо и политическо сърце. Тя от години се старае да образува буферна зона около западната си граница. Когато СССР се разпада, Русия всъщност се връща 150 години назад в историята си. Без никакви буферни зони.“
По думите на учения, историята показва, че докато не успокоиш страховете на агресора, той няма да спре. Той ще продължава, защото страхът му продължава да расте.
Другият начин да се реши проблема е - останалите страни много ясно да дадат знак, че ще има много последствия от действията на Путин. Той в момента не разбира това, защото вярва, че така е организирал ситуацията, че ще може да издържи на много обстоятелства през следващото десетилетие.
Повече за и от лекцията чуйте в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..