Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страхил Делийски: Огромното мнозинство от хората не вярват в намеренията на своите лидери

Снимка: Радио София

Войната като продължение на политиката с други средства и как "През нея да се комуникират, да се провокират, да се мотивират определен тип емоции, определен тип настроения, които имат значение и по отношение на бюджетите в страните, и по отношение на протестите", коментира в ефира на Радио София политологът Страхил Делийски.

По думите му войната има няколко плана - единия е свързан с отделните национални интереси на участниците, които почти винаги са икономически, а другия план е съдбата на обществата и хората.

Той каза още, че големият проблем идва, когато идеите на политическите лидери нямат общо с всекидневието и потребностите на гражданите. "Нещо, което е характерно и за т. нар. Запад, но особено характерно, струва ми се и в последните години, и за Русия", добави Делийски.

"Путин отдавна е минал границите на поносимостта, дори за собственото си население", заяви политологът и допълни, че съвсем не са изненадващи референциите му към миналото и към национализма, както и мобилизация на племенния тип идентичност на фона на все-по тежки вътрешни проблеми в самата Русия.

Делийски коментира също, че не би се съгласил и с теорията, че Западът води войни и битки в името на правдата и демокрацията.

"Ако мислите, че аз съм субективен, можете да питате хората в Сирия, или в Ирак, или в Афганистан, или пък не е нужно да ходим чак до там, Сърбия е съвсем наблизо", допълни той и каза, че много се спекулира с нарушаването на международното право, което е ключов аргумент на Запада срещу агресията на Путин.

Делийски каза, че "Когато всеки нарушава международния правов ред, той просто не съществува" и допълни:

"От някогашния международен ред остана само названието му и възможностите за употребата му в мотивиране на едно или друго действие".

По отношение на санкциите срещу Русия, Делийски каза, че сегашното време не е същото, като 1940 г. и, че огромното мнозинство от хората не вярват в намеренията на своите лидери, защото усещат, че тази война не е за хората.

"Зад този конфликт се крият интересите на онези, които се познават, но не могат да се колят по някакви причини", допълни политологът. Според думите му става въпрос за бизнес, икономика, преразпределяне на влияние на капитали.

"И сега остава политиците да разказват някакви истории, да мобилизират някакви страхове, емоции и гняв, защото не могат да разкажат истинската история. Това е големия драматизъм на съвременните войни", допълни той.

По въпросите за позицията на България, Делийски каза, че единствения разнобой е по отношение на санкциите. Според думите му: "Ние трябва да направим разумен избор, разумен анализ за това на символно равнище да се идентифицираме през общия хор на ценностите, или на прагматично равнище да се идентифицираме с икономическия интерес".

За трайността на нашето правителство, той коментира: "Могат да се появят някакви разломи, но въпросът е, те как ще бъдат отиграни. Бюджет очевидно ще се гласува от цялото правителство" и допълни, че другия фактор е тежкото социално напрежение, което е изразено на улицата.

"Българската политическа система има нужда от представителност на интересите на мнозинството, има нужда и от дискурс на равнището на това, как могат да се решат проблемите на това мнозинство", заключи Делийски.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Столичната библиотека: премиера на поетична антология с 62-ма автори от 20 държави

Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..

публикувано на 20.05.25 в 16:09

Колко богати са българските домакинства?

За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..

публикувано на 20.05.25 в 15:38
Африканският ритъм ще ви завладее в Дома на киното

Премиерата на първия наш филм за африканската музика е на 21 май

Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..

публикувано на 20.05.25 в 15:10
Родопското село Широка лъка

Едва около 10% от жилищата в България са застраховани

Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..

публикувано на 20.05.25 в 14:46

"Искам" е песента, която събира Божидара Симеонова и Емил Рачев

Божидара Симеонова и Емил Рачев са двама музиканти, които представиха в предаването “Добър вечер, София“ тяхната последна песен "Искам".  Освен партньори в музиката, те са и най-добри приятели. Автор на парчето е Емил - написал го е в стил рап и е поканил Божидара да участва в него. Запознават се в звукозаписно студио и постепенно..

публикувано на 20.05.25 в 14:36

Образователен уъркшоп ще запознае децата с ролята на пчелите за живота

В контекста на Световния ден на пчелите 20 май и предстоящия Ден на детето 1 юни, Националният етнографски музей организира на 31 май на сцена "Централни хали" образователен уъркшоп "Благата пчелица" . О т него ще научим повече за ролята и значението на пчелите за живота на нашата планета и за тяхната защита - една много актуална тема на фона на..

публикувано на 20.05.25 в 13:52
Снимки: Imp-Act Agency

Литературният фестивал "Да поЧетем" преобразява пл. "Славейков" в най-голямата читалня

Читалня на открито, срещи с любими автори, aудиокниги, ретро трамвай с детски приказки и интерактивно 3D мапинг шоу на фасадата на Столичната библиотека сасамо част от предвидените акценти в програмата на петото издание на фестивала "Да поЧетем" на 24 май на площад "Славейков". "Ще преобразим най-литературния площад на София в голямо място..

публикувано на 20.05.25 в 13:20