Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти от от Центъра за анализи и кризисни комуникации:

Преди реалната, информационната война осигури комфорт на режима на Путин

Даниел Киряков, Александър Христов и Любомир Аламанов
Снимка: Ани Петрова

Какво става в Украйна? Как се отразява на България и българското общество. Какви могат да са рисковете, последствията и поуките от досегашните действия на управляващите? Това анализираха в студиото на Радио София Любомир Аламанов, доц. Д-р Александър Христов и Даниел Киряков от Центъра за анализи и кризисни комуникации.

Случващото се е кошмар, нищо непредизвикана агресия и започната война от страна на един диктатор, който се мъчи да възстанови империя от средата на миналия век, с цената на хиляди жертви и разбити семейства и животи. Няма никакво оправдание за това. В Европа в ХХI век това е недопустимо.

Това коментира пред Радио София Любомир Аламанов.

По думите му, на комуникационно ниво виждаме финалните акорди на яростна пропагандна кампания, който от години се води у нас. За антиевропейската кампания дейно участваха и путинските тролове. България е сред най-засегнатите. Странно е, че в нейно продължение са и някои „патриотично“ настроени български политици.

„Информационната война предходи с доста време реалната. Тя се водеше не само в нашата страна и целеше да осигури комфорт и добро отношение към режима на Путин“, обърна внимание доц. д-р Александър Христов.

Такива семена имат почва у нас, смята експертът. Но за последните 30 години някои от българите като че не можаха да се научат да различават Пушкин от Путин.

Все пак има проруски настроени сънародници, които са против действията на Путин, отбеляза Христов.

Според него Западът се забави с реакцията си на нападението, защото е трудно подвижен, бюрократичен, преял. Докъде ще стигне Путин зависи и от това, докъде ще му се позволи. У нас управляващите имат задължението да предприемат мерки да гарантират сигурността и спокойствието в страната ни.

В тази ситуация ограниченията, наложени от дигитални платформи и комуникационни канали спрямо руски информационни източници, не са достатъчни. Хората трябва да разчитат и да развиват критичното си мислене, а това се учи и зависи от средата, допълни Даниел Киряков.

По думите му средата у нас е токсична, заради исторически събития и наслоения от 3 март насам, включително и от т.нар. преход след 10 ноември.

Реакцията на Европейския съюз, САЩ и на НАТО е безпрецедентна по отношението на агресията към Украйна. Може би този отговор е неочакван за Русия, изтъкна още Киряков.

Аламанов отбеляза инструментът за манипулация и отклоняване на темата, разширявайки я от конкретен казус до „цялата вселена“ - т.нар. „уот абаутизъм“ (от англ. What about): „Хората трябва да бъдат нащрек, когато някой се опита да им отклони вниманието.“

Трябва да си направим изводи от тази ситуация и да си изработим защитни комуникационни механизми, така че подобен вид действие, несъвместими с човешкото, да не бъдат допускани повече никога, подчерта доц. Христов.

Според Аламанов следващият комуникационен кошмар, пред който ще е изправена България, е въвеждането на еврото у нас.

Чуйте целия разговор на Катя Василева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общината почисти трите големи гробища в София преди Задушница

Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..

публикувано на 21.02.25 в 13:15
 Доц. д-р Стоян Сопотенски - началник на Втора клиника по хирургия в УМБАЛСМ

Водещи хирурзи от "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари при спешни хирургични състояния

Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..

публикувано на 21.02.25 в 10:48
Тактилни ленти трябва да има не само в метрото

Тактилни ленти и сигнализиращи светофари ще улеснят хората с бял бастун

Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Яница Радева е "Разказвач на месеца" в Столичната библиотека

На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката.  Яница Радева пише проза,..

публикувано на 21.02.25 в 09:23

В район "Слатина" целта е градската среда да е достъпна навсякъде

Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният  кмет на район "Слатина" Георги Илиев  с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..

публикувано на 21.02.25 в 09:02
Георги Илиев

Отстраненият Георги Илиев: Аз съм инвеститор, не управител на фирма

"Наистина, участвам във фирма, аз съм я създал отпреди 20 години. Не виждам нищо нередно, защото законът забранява да си управител или в ръководен орган. Когато притежаваш дял, ти си инвеститор." Това изтъкна пред БНР-Радио София Георги Илиев, когото ОИК отстрани от поста кмет на столичния район "Слатина" . Да си съдружник е забранено..

публикувано на 21.02.25 в 08:35